Módosulhat a gyes kifizetése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyelőre csak ötletként merült fel a szocialista kormány oldalán, hogy fogalmazódjon meg javaslat a gyes kifizetésének módosítására. Az egyik ilyen terv szerint a gyest az eddigi három helyett – választhatóan – két év alatt fizetnék ki. Így valójában nem járna kevesebb pénz, csupán pénzügytechnikai változás történne.

A miniszterelnök nyilatkozatai arra mutatnak, hogy a kabinet változtatni kíván a hazai szociális rendszeren a munkára ösztönzés jelszavával. Az egyik célcsoport a fiatal, szakképzett, gyermeket vállaló nőké. A kormányzati tájékoztatás szerint az EU-ban ma Magyarországon a legalacsonyabb a kisgyermeket nevelő, fiatal foglalkoztatott nők aránya. A gyermekes anyák sokáig maradnak otthon, ezzel a munkaerőpiacra való visszatérésük esélye csökken, s nem szerzik meg az elengedhetetlen képzettséget és tapasztalatot sem. A kabinet szakértői szerint a mai helyzet kialakulásában nem kis szerepe van a gyermeknevelési – nem éppen munkára ösztönző – támogatások rendszerének. Az idén egyébként gyedre 82, gyesre 62 milliárdot, a három és több gyermekes szülőknek a legkisebb gyermek nyolcéves koráig járó gyetre 16 milliárd forintot költ a költségvetés; a módosítások mellett a kormány meg kívánja őrizni a kiadások színvonalát.

A kelet-közép-európai országokkal összehasonlítva nem, a nyugat-európaiak többségéhez képest azonban feltűnően hosszú az az időszak, ameddig Magyarországon támogatásban részesülnek a kisgyermekeket nevelő szülők. A szülést megelőző és az azt követő hónapokban minden európai országban pótolja a társadalombiztosítás a kismamák kieső jövedelmét, illetve egyes helyeken (például Németországban) a tb és a munkaadó együttesen állja a számlát. Sok nyugat-európai országban azonban a szülési segély kifutása után a gyerekkel otthon maradó édesanyák vagy apukák nem számíthatnak további támogatásra. Németország és Ausztria ebben a tekintetben még inkább a kelet-európai modellhez áll közelebb.

Több országban is ismernek olyan megoldásokat, amikor a szülők – a folyósítás időtartamától vagy a részidős munkavégzéstől függően – különböző öszszegű támogatások közül választhatnak. Németországban 2007 előtt volt érvényben olyan rendszer, amikor 12 hónapig havi 450 vagy 24 hónapig 300 euró gyereknevelési támogatás között lehetett választani. Franciaországban a második gyerektől kezdve három évig jár 305,17– 530,72 euró közötti összeg, de az az anyuka, aki egyáltalán nem dolgozik a gyereknevelés mellett és 12 havi ellátással is megelégszik, havonta 758,95 euróra számíthat.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

2024. április 24.

Adóellenőrzésen bukott meg használtautó-kereskedő, valamint hamis gyerekcipőárus

Megbukott az adóellenőrzésen az a használtgépjármű-kereskedő, aki nyilvántartásait meghamisítva fiktív kölcsönszerződésekkel fedte el bevételeit; a kereskedőnél a végrehajtók ingatlant és 54 autót foglaltak le több mint 120 millió forint értékben – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán. Ugyanezen a napon a pénzügyőrök 2300 pár, több mint 17 millió forint értékű hamis gyermekcipőt foglaltak le – közölte a NAV.