Munkavállalás gyerek mellett


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyermekvállalási kedvet kedvezően befolyásolhatja, hogy a társadalombiztosítási és szociális típusú ellátások mellett bővülnek a munkavállalást elősegítő lehetőségek. Az Adó-Tb Kalauz 2008/9. számában megjelent cikk segít eligazodni a témakört érintő jogszabályok között, megismerve a saját, illetve a foglalkoztató kötelezettségeket.

A társadalombiztosítási ellátások közül például a táppénz, a terhességi gyermekágyi segély, a baleseti ellátások, nyugellátások valóban nem képezik a társadalombiztosítási, nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulék alapját, de a gyed, gyes, ápolási díj, gyet ellátások után a Tbj. speciális előírásai szerint járulékfizetési kötelezettsége van a magánszemélynek, és egyes ellátottak tekintetében a központi költségvetésnek is. Szociális típusú ellátás ugyanakkor például a gyermekgondozási segély (gyes), ápolási díj, gyermeknevelési támogatás (gyet), rendszeres szociális járadék stb.

A gyed mellett nem lehet dolgozni
Az ellátás jogosultsági feltételeinek vizsgálata során meghatározó szempont a keresetveszteség megállapítása. Nem jár a gyed abban az esetben, ha nincs keresetveszteség, ezért a gyed folyósításának időtartama alatt keresőtevékenység – beleértve a hatósági engedélyhez kötött személyesen folytatott keresőtevékenységet is – nem folytatható. Hasonlóképpen kizáró okként szerepel, ha az igénylő munkavégzés nélkül megkapja a teljes keresetét (például felmondási idejét tölti), vagy ha a jogosult egyéb rendszeres pénzellátásban részesül. Nem minősül ugyanakkor jövedelemszerző tevékenységnek a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazás. A gyermekgondozási díj legkorábban a terhességi-gyermekágyi segély, illetőleg az annak megfelelő időtartam lejártát követő naptól a gyermek második életévének betöltéséig jár.

A gyed folyósítása előzetes biztosításban töltött időhöz kötött, az ellátás folyósítása alatt a magánszemély továbbra is biztosítottnak minősül, nem szünetel a biztosítása.

Egyéves kor után lehet munkát vállani
A gyermekgondozási segély (gyes) a gyermek hároméves koráig, ikergyermekek esetén a tankötelessé válás évének végéig, tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek esetén a 10. életév betöltéséig járó olyan ellátás, amely nem függ a család anyagi viszonyaitól, és nem szükséges előzetes biztosításban töltött idő sem. Ez az ellátás gyermekvállalás esetén alanyi jogon jár, ami azonban nem jelenti azt, hogy automatikusan folyósítják, azt igényelni kell. Az igény elbírálója és az ellátás folyósítója a kincstárnak az igénylő lakóhelye szerint illetékes igazgatósága.

Fő szabály szerint a gyermekgondozási segélyben részesülő – ide nem értve a nagyszülőket – keresőtevékenységet a gyermek egyéves koráig nem folytathat. A kiskorú szülő gyermekének a gyámjára nem vonatkozik ez a korlát. Időkorlátozás nélkül folytatható a keresőtevékenység a gyermek egyéves kora után.

A gyesen lévő nagyszülő keresőtevékenységet a gyermek hároméves kora után napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés az otthonában történik. Napi négy órát meg nem haladó időtartamban folytatott keresőtevékenységnek kell tekintetni, ha az érintett rendes munkaidőben kizárólag szombaton és vasárnap részmunkaidőben foglalkoztatják oly módon, hogy a rendes és rendkívüli munkaidejének együttes mértéke egy naptári héten a 20 órát nem haladja meg.

A gyes-folyósítás időtartama alatt, ha a folyósításban részesülő magánszemély az ellátás folyósítását megelőzően biztosítási jogviszonyban állt, továbbra is biztosított marad, a biztosítási jogviszonya nem szünetel. Ha a magánszemély az ellátást megelőzően nem rendelkezett biztosítási jogviszonnyal, a továbbiakban sem válik biztosítottá, de egészségügyi szolgáltatásra – külön járulékfizetés nélkül – illetve szolgálati időre jogosultságot szerez.

Matlné Kisari Erika cikke részletes foglalkozik fenti ellátások folyósítása esetén a foglalkoztatót, illetve a magánszemélyt terhelő kötelezettségekkel munkaviszony és társas vállalkozói státusz esetén is.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.