Január 1-jétől megszűnt a mobilitási célú lakhatási támogatás és a lakáscélú munkáltatói támogatás adómentessége, továbbá változtak a munkásszállásra vonatkozó szabályok – hívja fel a figyelmet az adóhatóság a honlapján közzétett tájékoztatókban.
Amennyiben a munkáltató továbbra is biztosít mobilitási célú lakhatási támogatást a munkavállalónak, az a felek közti jogviszony alapján, bérjövedelemként válik adókötelessé.
Kedvezően változtak a munkásszálláson történő elhelyezés juttatási feltételei. A múlt év végéig az volt az adómentesség feltétele, hogy a munkavállalónak ne legyen lakóhelye azon a településen, ahol a munkahelye van. Most a munkásszálláson történő elhelyezés abban az esetben nem minősül adómentes juttatásnak, ha a munkavállaló lakás haszonélvezeti joggal nem terhelt, 50 százalékot meghaladó mértékű tulajdonjogával, vagy haszonélvezeti jogával rendelkezik azon a településen, ahol a munkahelye van. A munkásszálláson történő elszállásolással esik egy tekintet alá, amikor a munkavállaló legfeljebb egy lakóhelyiséget használhat, ideértve a szállodának nem minősülő kereskedelmi szálláshelyen történő elhelyezést is. Az étkezési szolgáltatás biztosítása nem része az adómentes juttatásnak.
Január 1-jétől nem adható adómentesen munkáltatói lakáscélú támogatás. Ha a munkáltató úgy dönt, hogy a jövőben ilyen jogcímen kíván támogatást nyújtani munkavállalójának, a juttatás bérjövedelemként adózik. A 2019. január 1-jét megelőzően nyújtott lakáscélú munkáltatói támogatás elszámolásával, felhasználásának igazolásával összefüggésben az Szja törvény 2018. december 31-ig hatályos szabályait kell alkalmazni.
Hitel törlesztése esetén a 2018 végéig kifizetett támogatást 2018. december 31-ig fel kellett használni. Lakás tulajdonjogának a megszerzése esetén az év végéig folyósított összeget legkésőbb 2019. március 31-ig kell felhasználni, az elszámolásra vonatkozó igazolásokat pedig május 31-ig át kell adni a munkáltatónak. Lakás építése, építtetése, alapterületének növelése, akadálymentesítése és korszerűsítése esetén az utalt támogatást 2019. december 31-ig szükséges felhasználni, és az elszámolásnak 2020. május 31-ig meg kell történnie.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Dióhéjban a december 3-án elfogadott adócsomagról
2019. december 6.

Bővül az online számla kötelezettség, a családi vállalatok generációváltását segítik szja-változások is, a NAV az adókijátszás visszaszorítását erősítő úgynevezett „holland levelének” szabályozása is változik – írja az RSM blogja.
Az adóreform és az azóta eltelt időszak – személyi jövedelemadó 2.
2019. december 6.
A személyi jövedelemadózás 1988. évi bevezetésekor rendkívül szűkre szabták az adóalapból vagy adóból érvényesíthető kedvezmények körét. Az elmúlt három évtized alatt új kedvezmények jelentek meg, egyes kedvezmények erodálódtak, majd eltűntek. A jelentős társadalmi-gazdasági változásokat, illetve az aktuális politikai mainstream elvárásait mindig követte a kedvezményrendszer változása is.
Adócsalással vádolnak vagyonvédelmi cégeket
2019. december 5.
Háromszázmillió forintos adócsalás miatt indult eljárás vagyonvédelmi cégek vezetői ellen, az ügyészség kezdeményezte az öt férfi letartóztatását.
Többletadókat töröltek el Romániában
2019. december 4.
A román parlament szerdán módosította az adótörvénykönyvet és eltörölte január 1-jei hatállyal az üzemanyagra kivetett többletadót, valamint a részmunkaidős dolgozókra kivetett többlet társadalombiztosítási járulékot.
Egyszerűbb és egységesebb lesz az áfakezelés az EU-ban
2019. december 4.

2020. január 1-től az EU-tagországok körében négy területen egységessé válik a szabályozás az egyszerűbb és egységes áfakezelés érdekében. A változások részben a nyári adócsomag keretében kerültek be a magyar áfatörvénybe, míg egyes szabályok az EU közvetlenül alkalmazható rendeleteiben keresendők. Ezek az egyszerűsítések azt célozzák, hogy egységes és egyszerűbb áfaszabályok biztosítsák az áruk értékesítését az EU határain belül.