Nyári üzemmódba kapcsol a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2012. július 2-án megkezdi nyári ellenőrzéssorozatát. Az országos akció során – a korábbi években is követett gyakorlatnak megfelelően – az adóellenőrök és pénzügyőrök egyebek mellett a turisták által kedvelt üdülőhelyeken, strandokon, a nyári fesztiválokon, szabadtéri rendezvényeken egyaránt vizsgálódnak. Az ellenőrzéssorozat augusztus 31-ig tart – közölte a NAV.


Az ellenőrök a számla- és nyugtaadási kötelezettség teljesítését, a foglalkoztatás szabályszerűségét, a forgalmazott árucikk eredetét, a jövedéki termék forgalmazását, valamint a pénztárgép üzemeltetésével kapcsolatos szabályok betartását vizsgálják kiemelten.

Csakúgy mint az elmúlt évben, az idén is ott lesznek a hatóság emberei például a Sziget Fesztiválon, a Hungaroringen, a Művészetek Völgyében, de akár kisebb vásárokon is felbukkanhatnak, akár munkaidő után is. Tavaly ugyanis ez utóbbiakon fordult elő nagyobb arányban mulasztás, míg a nagyobb rendezvényeken már „számítottak” az ellenőrzésre.

Tavaly nyáron csaknem 200 millió forint bírságot szabott ki az adóhatóság. A NAV országosan több mint 5600 vizsgálatot végzett és az esetek 27 százalékában tapasztalt jogsértést. A legtöbb visszaélés a számla- és nyugtaadással, a jövedéki termékekkel kapcsolatban, továbbá a foglalkoztatás szabályszerűségével összefüggésben merült fel.

Az évről-évre ismétlődő ellenőrzéssorozat eredményeként némileg csökkent az árusok, kereskedők által elkövetett jogsértések száma. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal célja az idén sem a bírságolás, hanem a jogkövető magatartás segítése – olvasható az adóhatóság Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

Az adóellenőrzés módszereiről mindent megtudhat az Adó szaklap 2012/6. számában megjelent cikkből.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A marketingakciók sikerének egyik titka az adózási részletek ismerete

Marketing-kampány tervezésekor számos törvény előírását szükséges ismerni, úgymint a személyi jövedelemadóról, a szociális hozzájárulási adóról, a társasági adóról, az általános forgalmi adóról, sőt még a szerencsejáték szervezéséről szóló törvény egyes rendelkezéseit is. Elmondjuk a részleteket.