Odacsapott az EP az agresszív adótervezésnek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén a képviselők elfogadták a parlament pénzmosás, adókikerülés és adókijátszás feltárására és megelőzésére létrejött úgynevezett PANA-bizottságának 211 ajánlását.


Az uniós parlament szerdai tájékoztatása szerint a 492 szavazattal 50 ellenében 36 tartózkodás mellett elfogadott ajánlások rögzítették, hogy jöjjön létre a tényleges tulajdonokat tartalmazó szabványosított, rendszeresen frissített, nyilvános és egymással összekapcsolt uniós szintű nyilvántartás, amelyben szerepelnek a vagyonkezelők, alapítványok és a hasonló jogi konstrukciók.

Az agresszív adótervezésben segédkező köztes szereplőket szabályozzák és ösztönözzék, hogy tartózkodjanak az adócsalástól és adókikerüléstől. Sürgősen közös nemzetközi meghatározást kell adni arra, hogy mi tekintendő offshore pénzügyi központnak, adóparadicsomnak, banktitok-adójogrendszernek, nem együttműködő adójogrendszernek és a pénzmosás szempontjából kiemelt kockázatot jelentő országnak. A visszaélést bejelentő személyek kapjanak hathatós védelmet és megfelelő pénzügyi támogatást.

 

Véleményük szerint nagyobb visszatartó erővel bíró szankciókat kell alkalmazni azokkal a bankokkal és köztes szereplőkkel szemben, akik szándékosan és rendszeresen közreműködnek jogellenes adózási vagy pénzmosási rendszerekben. A következő törvényhozási ciklusban létre kell hozni egy adóelkerüléssel foglalkozó állandó bizottságot.

A szavazást megelőző vitában a képviselők megállapították, hogy a Panama-papírokban több uniós tagállam is felbukkan és rámutatnak arra, hogy bizonyos tagállamokban hiányzik a politikai akarat a reformok és a törvények végrehajtására.

A Panama-papírok másfél évvel ezelőtti nyilvánosságra kerülése után állt fel a Pénzmosás, adókikerülés és adókijátszás feltárására és megelőzésére összpontosító PANA-bizottság, amelynek a szerdai jelentéstétellel járt le a mandátuma.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 4.

Rossz lóra tettek

Lóerődús luxus-sportkocsik, valódi versenylovak, nagy mennyiségű készpénz került leltárba a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozóinak munkája nyomán. A pénzügyőrök egy hazai bűnszervezetre csaptak le, mely társaság közel egymilliárd forintnyi áfa befizetését mulasztotta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó haszonból ügetőlovak versenyeztetését finanszírozták, de akadt birtokukban bőséggel készpénz, ingatlan, illetve értékes luxus-sportautó is.

2024. október 4.

Ilyen céges adókedvezmény még nem volt Magyarországon – pénzt utalhat vissza az adóhatóság

Régóta várt lehetőséget vezetett be a jogszabályalkotó 2024. január 1-jével, amely alapján a K+F tevékenységet végző cégek akár pénzvisszatérítésben is részesülhetnek az adóhatóságtól. Ilyen adókedvezményre eddig még nem volt példa Magyarországon, de sokan még mindig nem tudnak róla – hívta fel a figyelmet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere.

2024. október 4.

A közvetett adózás rendszere Kenyában (2. rész)

Kenya Kelet-Afrika legnagyobb kereskedelmi és pénzügyi központja, és kiemelkedő jelentőségű a turizmus is. Az országban az áfa 1990-ben váltotta az értékesítési adót. Következzenek az érdekes részletek.