Online számlaadatok: ellenőriz a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóhatóság megyei (fővárosi) igazgatóságai január 21-től kockázatelemzés alapján ellenőrzéseket végeznek azon online számlaadat-szolgáltatásra kötelezett adózóknál, akik a rendelkezésükre álló kontrolladatok alapján nem teljesítették adatszolgáltatási kötelezettségüket a 100 ezer forint feletti áfatartalmú értékesítéseikről.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján hétfőn közzétett tájékoztató szerint az a mintegy másfélezer vállalkozás, amely a tételes áfa kontroll adatok szerint 1 millió forint feletti áfaeltéréssel rendelkezik, vagy belföldi beszerzését jelentős részben kényszertörlés alatt álló adózókkal bonyolította, biztosan számíthat az első körben a revizorok fokozott érdeklődésére.

A belföldi adózók közötti ügyletekről kiállított, legalább 100 ezer forint áthárított általános forgalmi adót (áfa) tartalmazó számlákról 2018. július 1-jétől elektronikus úton adatot kell szolgáltatni az adóhatóságnak. A számlázó program automatikusan, rögtön továbbítja a számlaadatokat a NAV-hoz. Az adatszolgáltatás azoknak is kötelező, akik számlatömböt alkalmaznak. Amennyiben az áfa legalább 100 ezer forint, öt napon belül kell elvégezni az adatszolgáltatást, ha pedig eléri az 500 ezer forintot, a számlán szereplő információkat a kiállítás utáni napon kell feltölteni.

Varga Mihály pénzügyminiszter két hete az MTI-nek azt mondta, az online számlarendszer indulása óta eltelt fél év alatt bebizonyosodott, hogy segítségével szinte azonnal kiszűrhetőek a csalárd gazdálkodók, a rendszer még az Európai Unió legnehezebben felderíthető csalástípusával, a számlázási cégláncok adócsalásával szemben is hatékony. Az online számlázás, amellett, hogy lehetővé teszi a szándékos jogsértőkkel szembeni célzottabb és gyorsabb fellépést, az adómorált is javítja, az adóhivatal jelzésére ugyanis csaknem az érintettek fele önként pótolta hiányosságát.

A NAV más rendelkezésre álló információkkal is összeveti az online számlaadatokat. A hivatal vizsgálja például azokat, akik az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerben (ekáer) nagy értékű áru feladójaként szerepelnek, de kötelező adatszolgáltatásukat nem teljesítették, valamint akik nagy forgalom mellett nullás adattartalmú áfabevallást nyújtottak be. Nem maradnak ki azok sem, akik bejelentett alkalmazott nélkül jelentős bevételt értek el.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. december 5.

A fővárosban idén 24 százalékkal kevesebb lakást adtak el

Idén az egy évvel korábbinál 24 százalékkal kevesebb lakást adtak el Budapesten, ahol 2023-ban az új és a használt lakásokat egyaránt tekintve az átlagos négyzetméterár 885 ezer forint körül alakult, ingatlanvásárlásra pedig az összes fővárosi eladás adatai alapján átlagosan 57 milliót költöttek az ügyfelek – közölte saját adatai alapján a Duna House kedden.

2023. december 5.

NAV-Figyelő, 48. hét: tesztelhető az eÁFA, adventi ellenőrzések

Az adóhatóság ismételten arról tájékoztat, hogy 2024-ben elindítja az elektronikus áfarendszert, az eÁFA-t az áfabevallások elektronikus összeállításának és benyújtásának támogatására. A rendszer újdonságairól és az e-platformot üzemeltetők adatszolgáltatási kötelezettségeiről és a tesztfelület lépéseiről is olvashatnak az Accace Hungary eheti NAV Figyelőjében.

2023. december 5.

A hamisított termékek egészségügyi kockázatai

Rendszeresen adunk hírt arról, hogy a NAV munkatársai milyen hamis termékeket foglaltak le. A leggyakrabban hamis cigarettával, illatszerrel és ruhával találkozhatunk a cikkekben. De a költségvetési csaláson túl az ilyen termékek egészségügyi kockázatokat is jelenthetnek. Az index.hu cikkében erről olvashatnak.