Pénzmosás: csatlakozott az EUROPOL kampányához a magyar rendőrség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az EUROPOL figyelemfelhívó kampánya a könnyű pénzszerzési lehetőséggel kecsegtető állásajánlatok mögött megbúvó pénzmosás ellen irányul– olvasható a police.hu-n.

A nemzetközi akcióhoz a magyar rendőrség is csatlakozott. Az interneten terjedő csábító munkalehetőségek ugyanis sokakat megtéveszthetnek, pedig mögöttük akár olyan bűnözői csoportok is állhatnak, akik kábítószer-kereskedelemből, emberkereskedelemből, csalásokból, vagy más bűncselekményekből származó pénzt akarnak tisztára mosni. A bűnözők álláshirdetésnek álcázva olyan munkakeresőknek ajánlanak könnyű pénzkereseti lehetőséget, akik bankszámlával rendelkeznek, vagy az állás betöltéséhez nyitnak egyet. A megbízó a gyanútlan ember folyószámlájára nagyobb összeget utal, amit jutalékért cserébe tovább kell utalni egy másik, jellemzően külföldi számlára, vagy készpénzben felvenni és személyesen átadni egy közvetítőnek. Az egyszerű pénzügyi tranzakció valójában a bűnszervezetek egész világot behálózó pénzmosási tevékenységében való közreműködés, a jóhiszemű álláskereső általa bűnözők strómanjává, ezáltal bűntársukká válik.

A bűnözők módszerei változatosak:

Többnyire egy létező céghez megtévesztően hasonló e-mailcímről, profilról küldenek álláshirdetésnek látszó üzenetet e-mailen, a közösségi médián (Facebook, Instagram stb.) vagy csevegő alkalmazásokon (Viber, WhatsApp) keresztül. Általában álláskeresőket, diákokat és anyagi gondokkal küzdő embereket választanak célpontjuknak.

Legyen óvatos és körültekintő, amennyiben:

  • ismeretlen személy(ek)től kap kéretlen üzeneteket,
  • képzettség és tapasztalat nélkül ajánlanak Önnek nagy fizetésért cserébe állást,
  • a felajánlott munka a jutalékért cserébe kizárólag interneten keresztül folytatott, munkavégzést (banki átutalásokat) jelent,
  •  olyan hirdetést olvas, amely ügynöki munkát ajánl külföldi cégek képviseletére,
  • az álláshirdetés nyelvtani és helyesírási hibáktól hemzseg.

Mit tehet?

  • Ha gyanús e-mailcímről kap üzenetet, ne válaszoljon rá és ne nyissa meg a benne található linket!
  • Minden esetben nézzen utána a munkalehetőséget kínáló cégnek!
  • Soha ne adja meg a bankszámlája adatait ismeretlen személyeknek!

Soha nincs késő:

Ha úgy érzi, mégis pénzmosásba keverték, ne utalja tovább a pénzt! Hívja azonnal a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon, valamint értesítse a pénzintézetét – e tanáccsal zárul a police.hu közleménye.

(police.hu)


Kapcsolódó cikkek

2023. május 30.

Május 31. a beszámolási és mérlegkészítési határidő | NAV-Figyelő 21. hét

A legtöbb cég és civil szervezet esetében május 31-e a beszámolók, mérlegek készítésének és közzétételének ideje, emellett a NAV emlékeztetetti a 2021-ben 1%-os felajánlásban részesülő civil szervezeteket, hogy szintén május 31-ig tudnak elszámolni a ’KOZ közleményben. Csak azok a szervezetek kaphatnak a következő évben is felajánlást, akik ennek a kötelezettségüknek eleget tesznek. A NAV-Figyelő eheti száma az Accace szakértőjének tollából:

2023. május 30.

Kétmilliárd közelében az online számlák száma

Az online számlák száma jelentősen nő, napokon belül eléri a kétmilliárdot – mondta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára, kiemelve, hogy Magyarország élen jár a gazdaságfehérítésben, 5,1 százalékos áfarés-értékkel az Európai Unió tagállamai közül a legjobb eredményt érte el az áfacsalás elleni küzdelemben.

2023. május 30.

Átalányadózó egyéni vállalkozók nóvuma, a göngyölítéses módszer (3. rész)

A göngyölítéses módszer korábban ismertetett öt lépését érdemes egy nulladik lépéssel is kiegészíteni, ugyanis a fizetendő járulékok szempontjából kiemelkedő jelentősége van az adózó társadalombiztosítási státuszának. Ebből a megközelítésből az adózó a tevékenységét végezheti főfoglalkozásúként, heti 36 órás munkaviszony / tanulói jogviszony mellet, illetve nyugdíjasként.