Pozitívra javította Magyarország besorolási kilátását az S & P


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A külső versenyképességet terhelő kockázatok rövid távon korlátozottnak tűnnek az S&P szerint, segít a lebegő árfolyamrendszer és a még mindig alacsony munkaköltségek, ugyanakkor a magyar gazdaság aligha tudja tartósan függetleníteni magát a német ipari termelés gyengeségétől.

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek befektetési ajánlású, „BBB/A-2” szintű besorolásának kilátását a Standard & Poor’s, mindenekelőtt a magyar gazdaság váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolva a lépést.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings  változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország szintén „BBB” fokozatú államadós-besorolását.

Az osztályzati kilátás javításához fűzött, péntek éjjel Londonban ismertetett értékelésében az S&P kiemelte: a pozitív kilátás azt jelenti, hogy a cég 24 hónapon belül javíthatja a magyar osztályzatot, ha a magyar gazdaság teljesítménye a továbbiakban is erőteljesebb és kiegyensúlyozottabb lesz, mint a vele összehasonlítható társgazdaságoké.

A hitelminősítő szerint javulhat a magyar osztályzat akkor is, ha az államháztartási hiány az előrejelzési távlatban jelentősen csökken.

Ha a cég a magyar besorolást egy fokozattal „BBB plusz”-ra emeli, akkor Magyarországot már csak egy fokozat választaná el az elsőrendű „A” kategóriás befektetési sávtól.

Az S&P Global Ratings elemzése szerint a pozitív kilátás tükrözi a cég azon várakozását is, hogy a lebegő árfolyamrendszer és a még mindig alacsony munkaköltségek alátámasztják a magyar gazdaság külső versenyképességét, fékezve egyben a folyómérleg-pozíció erózióját.

Jóllehet bizonyos jelek a gazdaság túlfűtöttségére utalnak – ezek közé tartozik a feszes munkapiaci helyzet -, a külső versenyképességet terhelő kockázatok rövid távon korlátozottnak tűnnek – áll az S&P helyzetértékelésében.

A „BBB/A-2” besorolást alátámasztja a rugalmas, exportvezérelt magyar gazdaság, az erőteljes külső profil, a magánszektor alacsony adósságterhe és a rugalmas árfolyamrendszer. Az egyes kormányzati ágak közötti fékek és ellensúlyok rendszerének viszonylagos gyengesége, a mérsékelt vagyoni szint, valamint a magas, jóllehet csökkenő államadósság-ráta jelenti a magyar besorolás fő korlátait – fogalmaz pénteki londoni elemzésében a hitelminősítő.

Az S&P szerint ugyanakkor kevés ok van annak feltételezésére, hogy a magyar gazdaság tartósan függetleníteni tudja magát a német ipari termelés gyengeségétől, tekintettel arra, hogy az export a magyar GDP-érték hozzávetőleg 85 százalékát teszi ki, és a teljes export 16 százalékát az autóipar adja.

Mindemellett a magyar gazdaság a kapacitások szűkösségével is küszködik; a 3,4 százalékos munkanélküliség például a negyedik legalacsonyabb arány az EU-ban.

Ráadásul a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) miatt várható az EU strukturális és kohéziós juttatásainak csökkentése is, és a magyar gazdaság a jelenlegi előrejelzési távlat későbbi éveiben valószínűleg ezt is megérzi majd.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. január 15.

0,6 százalékkal nőtt a német gazdaság

Németország hazai összterméke (GDP) 0,6 százalékkal nőtt 2019-ben éves összevetésben – közölte szerdán a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis).
2020. február 5.

Atradius: csődhullám jöhet a feldolgozóiparban a Brexit miatt

Az átmeneti időszak várhatóan túl rövid lesz ahhoz, hogy megszülessen az Egyesült Királyság és az Európai Unió (EU) szabadkereskedelmi megállapodása, és ennek fájdalmasak lehetnek a következményei az unió tagállamaiban is – egyebek mellett ez derült ki az Atradius hitelbiztosító Brexitről szóló elemzéséből.