Rehabilitációs hozzájárulás 2011-ben
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A rehabilitációs hozzájárulás mértékénél fogva komoly pénzügyi terhet jelent a munkáltatóknak. Az Adó szaklap 2011/5. számában részletesen foglalkozik a hozzájárulás kötelezettséggel, és annak teljesítésével.
A megváltozott munkaképességű személyek elhelyezkedési esélyei a megváltozott munkaképességre tekintettel jelentősen módosulnak. Kiemelt cél a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatásának elősegítése, a megmaradt munkaképesség lehetőség szerinti javítása, az ilyen személyeket foglalkoztató munkahelyek megteremtése, a meglévő munkahelyek korszerűsítése és fejlesztése. E célok megvalósíthatóságának anyagi feltételeit teremti meg a rehabilitációs hozzájárulás.
Fizetésre kötelezettek
A rehabilitációs hozzájárulás kötelezettség szabályai a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényben (Flt.) találhatók. A rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség azokat a munkáltatókat terheli, amelyek nem vagy nem kellő számban foglalkoztatnak megváltozott munkaképességű személyeket.
Az Flt. rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezettként azokat a munkaadókat határozza meg, amelyek 20 fő feletti alkalmazottat foglalkoztatnak, és a munkáltató által foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát (kötelező foglalkoztatási szint).
A megváltozott munkaképességű személyek létszámának a meghatározása során csak olyan személyt lehet számba venni, aki megfelel a jogszabályban felsorolt feltételeknek, azaz a megváltozott munkaképességét érvényes szakvéleménnyel tudja igazolni, illetve azokban az esetekben, ahol nem szakvélemény alapozza meg a megváltozott munkaképességet, hanem valamely kedvezmény vagy ellátás folyósításához köti a minősítést a rendelet, akkor a meghatározott feltételnek megfelelő körülményeket kell a munkáltatónak vizsgálnia.
Lényeges eleme a szabályozásnak, hogy megváltozott munkaképességű személynek – az egészségi állapot figyelembevétele mellett – csak az a személy tekinthető, aki munkaviszonyban áll. Nem veheti számba a munkáltató megváltozott munkaképességűként a munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban állókat, választott tisztségviselőket.
Nyilvántartási kötelezettség
A megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztató munkaadó nyilvántartási kötelezettsége keretében olyan nyilvántartást vezet, amely tartalmazza a megváltozott munkaképességű munkavállaló természetes személyazonosító adatait, a társadalombiztosítási és adóazonosító jelét, a munkaképesség változásának mértékét, illetőleg a fogyatékosság tényét, továbbá az ezek igazolására szolgáló okirat másolatát. A nyilvántartást a munkáltató a foglalkoztatás megszűnését követő öt évig köteles megőrizni.
A rehabilitációs hozzájárulás összege, bevallása
A rehabilitációs hozzájárulás éves összege a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám, valamint a 2010. január 1-jétől tételes összegben meghatározott rehabilitációs hozzájárulás szorzata. A rehabilitációs hozzájárulás mértéke 964.500 Ft/fő/év.
A rehabilitációs hozzájárulást a fizetésére kötelezett munkaadó maga vallja be, állapítja meg, és közvetlenül fizeti be a NAV-nál vezetett számla javára (NAV Rehabilitációs hozzájárulás beszedési számla 10032000-06056281.
A rehabilitációs hozzájárulási kötelezettségre év közben negyedévenként előleget kell fizetni. Az előleg mértéke a mindenkori tárgynegyedévre vonatkozó tényadatok alapján kiszámított éves rehabilitációs hozzájárulás fizetési kötelezettség huszonöt százaléka. Az előleg összegét a munkaadó maga állapítja meg, vallja be és fizeti be. A negyedik negyedévre előleget fizetni nem kell. A tevékenységét megkezdő kötelezett az első teljes negyedév után köteles először bevallást és előlegfizetést teljesíteni.
Az adózó a rehabilitációs célú hozzájárulásra a jogszabályban előírt módon számított előleget az I–III. negyedévben, a negyedévet követő hó 20. napjáig fizeti meg. A befizetett előlegek és az éves hozzájárulás különbözetét az adóévet követő év február 25. napjáig kell megfizetni.
Matlné Kisari Erika cikke részletesen foglalkozik azzal, hogy 2011. január 1-től, majd 2011. augusztus 1-től kezdődően kiket kell megváltozott munkaképességűeknek tekinteni, és milyen okiratokkal kell igazolni a megváltozott munkaképességet. A szerző kitár arra is, hogy miként kell számba venni a nyugdíja, a részmunkaidős és az egyszerűsített foglalkoztatásban alkalmazottakat.
Forrás: Adó szaklap 2011/5. szám