Részesedés bejelentésének lehetősége
Társaságunk egy tranzakció keretében 2024 szeptemberében meg fog szerezni egy határozott futamidejű, vissza nem váltható befektetési jegyet, amelynek kibocsátója egy belföldi magántőkealap. A tervek szerint a befektetési jegyet a későbbiekben értékesítenénk. Felmerült, hogy a várható árfolyamnyereség miatt célszerű lenne bejelenteni a befektetési jegy megszerzését az állami adóhatósághoz. Bizonytalanok vagyunk ugyanakkor a tekintetben, hogy egy ilyen jellegű befektetési jegy megszerzése egyáltalán bejelenthető-e. Azzal tisztában vagyunk, hogy a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy bejelentésére nincs mód. Az Adó szaklap szakértőjének válasza.
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao tv.) 4. § 5. pontja értelmében bejelentett részesedésnek minősül a belföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személyben és külföldi személyben (kivéve az ellenőrzött külföldi társaságot) szerzett részesedés (a korábban már bejelentett részesedés értékének a növekedése) a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegy kivételével, feltéve, hogy az adózó a szerzést […] az azt követő 75 napon belül bejelenti az adóhatóságnak.
A Tao tv. 1. § (5) bekezdése szerint a tao-törvényt a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Számv. tv.) rendelkezéseire figyelemmel, azokkal összhangban kell értelmezni. A Számv. tv. 3. § (6) bekezdés 2. pontja a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok fogalmát definiálja, ide tartoznak – többek között – a határozott idejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyek. A Számv. tv. 3. § (6) bekezdés 3. pontja pedig a tulajdoni részesedést jelentő befektetések körébe sorolja a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyeket.
Mivel a Tao tv. 4. § 5. pontja a bejelentett részesedést a belföldi (és külföldi) jogszabályok alapján létrejött jogi személyben szerzett részesedésként definiálja, így azon részesedések tartoznak ide, amelyeket a számviteli törvény is ekként kezel. A befektetési jegyek közül a Számv. tv. 3. § (6) bekezdés 3. pontja a határozatlan futamidejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyet minősíti tulajdoni részesedést jelentő befektetésnek, azt ugyanakkor a tao-törvény hivatkozott pontja kivételként említi, így azok megszerzése nem jelenthető be az állami adóhatósághoz. A határozott idejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyet viszont a számviteli törvény nem a tulajdoni részesedést jelentő befektetések, hanem a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok körébe sorolja, így azok megszerzése szintén nem jelenthető be, ugyanakkor – mivel nem tulajdoni részesedést megtestesítő befektetésről van szó – nem is szükséges azt kivételként nevesíteni.
Összességében tehát a magántőkealap mint határozott idejű befektetési alap által kibocsátott befektetési jegyek megszerzése nem jelenthető az állami adóhatósághoz, azok nem minősülhetnek a Tao tv. 4. § 5. pontja szerinti bejelentett részesedésnek. (2024. július 6.)
Hivatkozott jogszabályhelyek:
– Tao tv. 1. § (5) bekezdés
– Tao tv. 4. § 5. pont
– Számv. tv. 3. § (6) bekezdés 2., 3. pont
A kérdés és a válasz az Adó szaklap 20224/10-es számában jelent meg.