Szakmai konferencián ingyenes a résztvevők vendéglátása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kell-e szakmai rendezvények ingyenes résztvevőinek vendéglátása után adózni? Az Adó szaklap válasza.

Társaságunk rendszeresen szervez szakmai konferenciákat és workshopokat. A konferenciák költségeit szponzori támogatásokból finanszírozzuk. A rendezvények során a résztvevők vendéglátására is sor kerül.

Vannak résztvevők, akik elsősorban üzleti céllal látogatják a rendezvényeket, ők főként a szponzorok munkavállalói. Ezen szponzorokhoz köthető résztvevők vendéglátásának költségeit a szponzorok felé tételesen ki tudjuk terhelni. Más résztvevőket – akik többnyire informatikai cégek vezetői – ingyenesen látunk vendégül. Az utóbbi résztvevők után társaságunk megfizeti a vendéglátással kapcsolatos adókat.

Kérdésünk arra irányul, hogy helyes-e ezen gyakorlatunk? Mivel számukra a rendezvények elsődlegesen szakmai jellegűek, ezért nem vagyunk abban biztosak, hogy kell-e az utóbbi személyek vendéglátása után egyes meghatározott juttatásként adót fizetnünk.

A személyi jövedelemadózás kapcsán abból az alapelvből kell kiindulni, hogy a magánszemély minden jövedelme adóköteles. Ettől eltérő szabályt, az adóból kedvezményt a kivételes célok érdekében – a személyi jövedelemadóról szóló törvény alapelveinek figyelembevételével – csak törvény állapíthat meg. Az adó alapja az adóköteles bevételből megállapított, e törvény rendelkezései szerinti levonásokkal csökkentett jövedelem és az adóalap-növelő tételek összege [a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) 1. § (3) bekezdés].

Hirdetés


Töltse le ingyenesen „A 2022. évi őszi adóváltozások” című 3 részes összefoglaló írást!
Szerezzen első kézből, a Pénzügyminisztérium szakembereitől információt a 2023. január 1-jén életbe lépett adóváltozásokkal kapcsolatban.Regisztráljon, és azonnal érkezik az anyag első része!

Az Szja tv. 7. § (1) bekezdés b) pontja alapján a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt a vagyoni értéket, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci értékét a magánszemély köteles megfizetni; ha azonban a magánszemély semmit nem köteles fizetni, vagy csak a szokásos piaci érték egy részének megfizetésére köteles, akkor a szokásos piaci érték vagy annak a fizetési kötelezettség levonásával megállapított része – hacsak e törvény egyéb rendelkezéséből más nem következik – a magánszemély olyan bevétele, amelyet a jövedelem meghatározásánál figyelembe kell venni.

Tehát, ha a cégük által szervezett rendezvényen egyes magánszemélyek ingyenesen vesznek részt, amelynek során ingyenesen biztosított a vendéglátás (étel-, italfogyasztás) is, akkor a juttatás szokásos piaci értéke a magánszemély bevételének minősül.

Az Szja tv. 3. § 26. pontja szerint reprezentáció: a juttató tevékenységével összefüggő üzleti, hivatali, szakmai, diplomáciai vagy hitéleti rendezvény, esemény keretében, továbbá az állami, egyházi ünnepek alkalmával nyújtott vendéglátás (étel, ital) és a rendezvényhez, eseményhez kapcsolódó szolgáltatás (utazás, szállás, szabadidőprogram stb.), azzal, hogy az előzőek nem minősülnek reprezentációnak, ha a juttatásra vonatkozó dokumentumok és körülmények (szervezés, reklám, hirdetés, útvonal, úti cél, tartózkodási hely és idő, a tényleges szakmai, illetve hitéleti program és a szabadidőprogram aránya stb.) valós tartalma alapján a rendeltetésszerű joggyakorlás sérelme akár közvetve is megállapítható.

Az Szja tv. 70. § (4) bekezdése szerint egyes meghatározott juttatásnak minősül az adóévben reprezentáció és üzleti ajándékok juttatása alapján meghatározott jövedelem, azzal, hogy a jövedelem meghatározásánál figyelmen kívül kell hagyni az e törvény előírásai szerint adómentes juttatásokat.

A béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások (Szja tv. 70. §) után a személyi jövedelemadó a kifizetőt terheli. Az egyes meghatározott juttatás esetében jövedelemnek minősül a juttatás értéke, ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott termék, szolgáltatás esetén annak szokásos piaci értéke vagy abból az a rész, amelyet a magánszemély nem köteles megfizetni. A kifizetőt terhelő adó alapja béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes meghatározott juttatások esetében az előzőek szerinti jövedelem 1,18-szorosa [Szja tv. 69. § (1) bekezdés, (2) bekezdés b) pont].

Az adóalapként meghatározott összeg után a kifizető 13 százalékos szociális hozzájárulási adó fizetésére kötelezett [a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 1. § (4) bekezdés b) pont, 2. § (1) bekezdés, 3. § (4) bekezdés].

Lényeges azt is meghatározni, hogy az ingyenes juttatásnak mely személy a tényleges juttatója, kifizetője.

Az Szja tv. 3. § 81. pontja, illetőleg az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 7. § 31. pont a) alpontja szerint kifizető: az a belföldi illetőségű jogi személy, egyéb szervezet, egyéni vállalkozó, amely (aki) adókötelezettség alá eső jövedelmet juttat, függetlenül attól, hogy a juttatást közvetlenül vagy megbízottja (posta, hitelintézet) útján teljesíti.

Az Art. 58. § (1) bekezdése alapján az adót annak esedékességekor ugyanis az köteles megfizetni, akit arra jogszabály kötelez.

A levelében közöltek szerint a rendezvény költségeit a konferenciákon megjelenő szponzorok biztosítják. A szponzorok munkavállalói kapcsán az egyes szponzorok felé áthárítják az ételek és italok költségeit. A másik személyi kör vendéglátásának költségeit viszont társaságuk biztosítja a magánszemélyek részére. Ennek alapján a rendezvényen a szponzorok munkavállalóin kívül ingyenesen részt vevő magánszemélyek részére történő ingyenes juttatások (az előadásokon való ingyenes részvétel az elfogyasztott étel, ital költségei) tekintetében cégük minősül kifizetőnek. A szponzorok munkavállalói részére az ingyenes juttatások tényleges juttatója a szponzor lesz. A szponzorok részére az ingyenes juttatások értékéről társaságuknak kell kiállítani igazolást annak érdekében, hogy a szponzorok eleget tudjanak tenni az adókötelezettségüknek.

Tekintettel azonban arra, hogy cégük minősül kifizetőnek az olyan résztvevők tekintetében, akiknél a juttatások költségei nem kerültek részletesen áthárításra a szponzorokra, ezért a rendezvényükhöz kapcsolódó, a részt vevő magánszemélyek részére adott, Szja tv. 70. §-a szerinti juttatásokkal összefüggő közterheket a társaságuknak kell teljesítenie. (2022. október 20.)

Hivatkozott jogszabályhelyek:

− Szja tv. 1. § (3) bekezdés

− Szja tv. 7. § (1) bekezdés b) pont

− Szja tv. 3. § 26. pont

− Szja tv. 70. §

− Art. 7. § 31. pont a) alpont

− Art. 58. § (1) bekezdés


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.