Számlázóprogrammal csalt a lebukott cég


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kétes eredetű számlázóprogram, csaknem 148 millió forint bevétel eltitkolás és 71 millió forint jogosulatlan költségelszámolás. Ezekre a jogsértésekre bukkant a NAV Dél-budapesti Adóigazgatósága egy józsefvárosi székhelyű vállalkozás adóellenőrzésekor.


Egy széles szolgáltatói, tanácsadói területen tevékenykedő budapesti kft. vizsgálatakor kiderült, hogy a kiállított bevételi számlák között vannak olyanok, amelyeket nem szerepeltetett a könyvelésében, és olyanok is, amelyeket egy kétes eredetű számlázóprogrammal állított ki. A társaság képviselője a program beszerzéséről semmilyen dokumentumot nem mutatott be, és felszólítás ellenére sem csatolta a hitelességet igazoló fejlesztői nyilatkozatot – olvasható a NAV Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

Mivel a vállalkozás a számlatömbjéből, illetve az általa használt legális és illegális számlázóprogramokból kiállított számláinak csak egy részét szerepeltette a könyvelésében, és a hiányzó sorszámokhoz tartozó bizonylatokat az ellenőrzéskor sem bocsátotta a revízió rendelkezésére, a NAV – a bemutatott számlákon feltüntetett ellenértéket alapul véve – becslést alkalmazott. Az eljárás 148 millió forint eltitkolt bevételre derített fényt.

A nem makulátlan adózói múlttal rendelkező kft. a költségeknél szintén a maga javára „tévedett”. Összesen 71 millió forintot számlák nélkül, jogtalanul számolt el, miközben a beszerzéshez köthető áfát levonta.

Az ügyben feltárt jogsértések miatt összesen 81 millió forint adóhiány megállapítása várható, melyhez további 80 millió forint összegű bírság és késedelmi pótlék társul – írja közleményében az adóhatóság.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 22.

Árfolyam az áfában (XI. rész)

Az alkalmazandó árfolyam szolgáltatásimportnál eltér attól függően, hogy az ügylet teljesítési helyére milyen jogszabályi rendelkezés vonatkozik, míg adómentes Közösségen belüli termékértékesítés esetén a Közösségen belüli termékbeszerzéshez hasonlóan alakul. Az Áfa tv. 58. §-ának hatálya alá tartozó ügyletekre speciális árfolyamszabály irányadó.