Szja-bevallás: tudjon meg minden részletet! (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei szja-bevallási szezon minden újdonságában eligazítja az Adó szaklap legfrissebb száma, amelyet itt rendelhet meg.


A magánszemélyek adókötelezettségének egyszerűsítése a sokak számára bonyolult adózási szabályok megjelenése óta folyamatos célkitűzés, amelynek jegyében 2017-től új bevallási formaként jelenik meg az adóbevallási tervezet. Az Adó szaklap A 2016. évi szja-bevallás legfontosabb tudnivalói és a munkáltatói adómegállapítás című írásában a 2016. évi személyijövedelemadó-bevallással, illetve a munkáltatói adómegállapítással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat ismerteti. A cikkből többek között megismerheti a bevallás új, rövid nevét, a bevallás benyújtására kötelezettek körét, a benyújtás módját, a benyújtásra nyitva álló határidőket és az adó megfizetésére vonatkozó szabályokat, valamint az szja-bevallást érintő legfontosabb változásokat. A szerző számos példával illusztrálja az új szabályok értelmezését.

A belföldi összesítő jelentés című cikkében a szaklap áttekinti a belföldi összesítő jelentésre irányadó, a jogszabályok által előírt általános szabályokat. Ezen túl az adóhatóság által kialakított joggyakorlat alapulvételével azon különös kérdéseket és esetköröket is, amelyekre az adóalanyok a törvényi szöveget olvasva nem, vagy csak nehezen kaphatnak választ.

Az online pénztárgépekkel kapcsolatos szabályozás 2016. március 25-én kihirdetett módosításaira való felkészülés 2017. január 1-jével és 2017. április 30-ával lezárul. Ennek következtében az online pénztárgép használatára kötelezettek köre kibővül, új adózók tekintetében írja elő a jogszabály, hogy nyugta- és számlakibocsátási kötelezettségüknek főszabály szerint online pénztárgépekkel kell eleget tenniük. Emellett az online pénztárgép új műszaki követelményeknek való megfeleltetése is lezárul, hiszen az engedélyezési hatóság visszavonja azoknak a forgalmazóknak az engedélyét, akik nem módosítják az új műszaki követelmények szerint az online pénztárgép forgalmazására vonatkozó engedélyeiket 2017. április 30-áig. A témát teljes körűen áttekintheti Az online pénztárgépekhez kapcsolódó szabályozás 2017-ben című írás segítségével.

A modern jövedéki szabályozás több mint két évtizedes története során számos jelentős változáson esett át. Ezeket a változásokat alapvetően Magyarországnak az Európai Unióhoz történő csatlakozása indokolta, hiszen a csatlakozásból következő jogharmonizációs kötelezettség a jogszabályi környezet változtatását követelte meg. A 2017. évben hatályba lépő új szabályozás ugyanakkor nem (csak) külső jogalkotási kötelezettségből fakad, hanem az elmúlt bő húsz év során szerzett tapasztalatok, a felmerült problémák és a technikai, technológiai fejlődés eredményeképpen egy teljesen új, az előző szabályozástól lényegesen eltérő jövedéki törvény született. A jövedéki szabályozás változása című cikk teljes képet ad a téma iránt érdeklődőknek.

Az Adó szaklap 2017/3. számában a fentieken túl elolvashatja a nonprofit szervezetek beszámolókészítési kötelezettségéről szóló sorozat második részét, valamint tájékozódhat a nyugellátások és egyes más típusú ellátások 2017. januári emeléséről. A szaklap legfrissebb számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.