Téves számla, bonyolult korrekció (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A téves számlák korrekciója az áfarendszerben nem egyszerű. A Kiskönyvtár az áfáról sorozat új része példákkal illusztrálva ezt is elmagyarázza.


Téves számlázás időszakos ügyletnél

A Virgen Kft. cipőket értékesít a Guadalupe Kft.-nek úgy, hogy a cipőértékesítésekről havonta, a tárgyhót követő hó 20-áig számolnak el. 2012. március hónapban a Virgen Kft. 100 pár cipőt értékesített a Guadalupe Kft.-nek, amelynek ellenértéke 100 ezer + áfa. A Virgen Kft. tévedésből azonban csak 80 pár cipőt számláz le a Guadalupe Kft.-nek 80 ezer + áfa értékben, amelynek az áfáját – tekintve, hogy a teljesítés időpontja 2012. április 20-a – az április hónapról beadandó bevallásban számolta el. 2012 augusztusában a felek észlelik, hogy március hónapban 20 pár cipőről, 20 ezer + áfa értékben nem számoltak el, így ezt most pótolni kívánják.

Egyértelmű, hogy ez a 20 pár cipőről szóló pótelszámolás nem lehet visszamenőlegesen április 20-ára esedékes, annak új esedékességet kell adni. Az Áfa tv. 58. §-ából következően azonban ez az új esedékesség is teljesítési időpont, így a Virgen Kft. által a márciusban eladott – de akkor tévedésből el nem számolt – 20 pár cipőről augusztusban kiállított, augusztus 20-ával esedékes ellenérték áfáját nem a 2012. április hónap önellenőrzésével, hanem új teljesítésként a 2012. augusztus hónapról beadásra kerülő áfabevallásban kell elszámolni.

Ám nem így minősül a példabeli ügylet, ha az ugyan az Áfa tv. 58. §-a alá tartozik, de nem elszámolási időszakos, hanem részkifizetéses úgy, hogy az egyes időszakokra vonatkozó részletek összegét és esedékességét a felek közötti szerződésben rögzítették.

Új szolgáltatásokkal bővült az Adó Online:
  • díjmentes cikk és szaklap értesítő
  • kérdés-válasz szolgáltatásunk kényelmesebb használata
  • egyedi szaklap ajánlatok

Téves számlázás részletfizetésnél

A Goya Kft. áfásan ingatlant ad bérbe a Pissarro Kft.-nek. A felek közötti szerződés szerint a havi bérleti díj 50 ezer forint + áfa, amely minden tárgyhó 5-én esedékes. A Goya Kft. elmulasztja számlázni a 2012. május havi bérleti díjat 2012. május 5-ével – mint teljesítési időponttal. Ebben az esetben – eltérően az előző példában ismertetettektől – a felek közötti szerződés már előre rögzítette a díj összegét és annak esedékességét is. Éppen ezért ez a május havi bérleti díj az áfa szempontjából – tekintve a szerződésben foglaltakat – május 5-én esedékes volt akkor is, ha a Goya Kft. elmulasztotta kiszámlázni azt. Ha a Goya Kft. októberben észleli és így októberben pótolja a Pissarro Kft. részére a május havi bérleti díj számlázását, akkor a számlát – függetlenül attól, hogy a Goya Kft. erre az elfelejtett bérleti díjra új fizetési határidőt ad a Pissarro Kft.-nek – az eredeti, szerződés szerinti teljesítési időponttal, azaz 2012. május 5-ével kell kibocsátani, így az abban foglalt áfát a május havi bevallás önellenőrzésével kell elszámolni.

Azért más ez az eset, mint az előző példa, mert míg az elszámolási időszakos ügyleteknél kifejezetten a felek elszámolása és a megtörtént elszámolás keletkeztet teljesítési időpontot, addig a részletfizetéses (vagy más néven részkifizetéses) ügyleteknél jellemzően a szerződés már előre rögzíti az egyes díjrészletek nagyságát és mindenkori fizetési esedékességét, ezért ezek az ügyletek a szerződés alapján – számlázás hiányában is – az eredeti fizetési határidővel minősülnek teljesítettnek.

Megjegyzendő, hogy a fizetendő adó utólagos növekedése tekintetében – szemben a fizetendő adó csökkenési esetkörökkel – 2014. január 1-jétől nem volt változás, azaz ezen esetkörök továbbra is az eredeti időszak önellenőrzésével rendezhetők.

A Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban című könyvet itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.