Többszakaszos áfacsökkentés lesz Romániában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Politikai konszenzusra jutottak a romániai kormányzati és ellenzéki pártok vezetői arról, hogy jövő évtől kezdődően 20 százalékra, 2017-től pedig 19 százalékra csökkentik az általános forgalmi adót a jelenlegi 24-ről – jelentette be Liviu Dragnea, a bukaresti kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) ideiglenes elnöke csütörtökön.


A júniusban elfogadott adótörvény öt százalékpontos áfacsökkentést írt elő már jövő évtől, de Klaus Iohannis államfő visszaküldte megfontolásra a parlamentnek a törvényt.

A pártközi megállapodás szerint egy évvel elhalasztják az üzemanyagra kivetett 7 eurócentes pótlólagos jövedéki adó, illetve az ipari létesítményekre kivetett különadó – az úgynevezett oszlopadó – eltörlését is, az új adótörvénynek ezt a rendelkezését is csak 2017-től léptetik hatályba.

Dragnea szerint így 2016-ban a román államháztartás hiánya nem fogja meghaladni a GDP 2 százalékát. Ez magasabb ugyan a nemzetközi hitelezőivel szemben vállalt 1,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánynál, de kompromisszumnak számít ahhoz képest, hogy az adótörvény valamennyi intézkedésének bevezetése 3 százalék körüli deficitet okozott volna.

Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex

– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban

– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a

– Vacsora-kódex

Rendelje meg most >>

A parlamenti pártok elnökeinek részvételével létrejött csütörtöki megállapodást alapján a parlament jövő héten szavazza meg a megfontolásra visszaküldött adótörvényt – közölte Dragnea.

Rámutatott: Románia adópolitikája nem változhat kormányzati ciklusonként, ezért tartotta fontosnak, hogy a témában nemzeti konszenzus alakuljon ki a kormányoldal és az ellenzék között. Hozzátette: hasonló konzultációt kezdeményez a költségvetési vita és új közalkalmazotti bértörvény parlamenti vitája előtt is.

A román költségvetés egyensúlyát Victor Ponta miniszterelnök béremelési ambíciói is veszélyeztetik. A kabinet szerdán rendeletet fogadott el egészségügyi dolgozók bérének 25 százalékos emeléséről, a kormányfő pedig jövő évtől és 2017-től újabb 25-25 százalékos béremelést ígért az állami szektor csaknem 200 ezer egészségügyi alkalmazottjának. Bejelentése nyomán a rendőrök és tanárok szakszervezetei is hasonló mértékű béremelést követelnek és sztrájkkal fenyegetőznek. Jövőre önkormányzati és parlamenti választások lesznek Romániában.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.