Új, évközi táppénz szabályok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztus elsejétől változik a táppénz mértéke és csökken a passzív jogú ellátás folyósítási ideje. Az Adó-Tb Kalauz 2009/7. számában megjelent cikk részletesen ismerteti az új előírásokat, de példákon keresztül mutatja be a változatlan rendelkezésekkel kapcsolatos gyakorlati problémákat is.

2009. augusztus 1-jétől a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások – bizonyos kivételekkel – az a megfizetett egészségbiztosítási járulékkal arányosan vehetők igénybe. Az ellátási jogosultság, az ellátás alapja, mértéke és összege, illetve a folyósítási idő szorosan kapcsolódik a biztosítási időhöz, ezen belül ahhoz a jövedelemhez, amelynek alapján az érintett pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetett. Továbbra is az jogosult táppénzre, aki a biztosítás fennállása alatt vagy annak megszűnését követő első, második vagy harmadik napon keresőképtelenné válik.

Augusztus 1-jétől a biztosítási jogviszony megszűnését követően az eddigi 45 nap helyett, csak 30 napon át kaphat passzív jogon táppénzt, ha a keresőképtelensége július 31-ét követően következett be. Például: T. Ede 2000. január 16-tól fennálló munkaviszonya 2009. július 31-én megszűnt. Keresőképtelen 2009. augusztus 1-jétől. Táppénzre 30 napra jogosult. Amennyiben a július 31-étől lesz keresőképtelen, úgy 45 napig folyósítanak a részére táppénzt.

A július 31-ét követően keresőképtelenné vált biztosított részére a táppénz egy naptári napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 400 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően pedig a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.

Például: 2002 óta biztosított K. K. augusztus 15-től keresőképtelenné válik. A betegszabadságát már kimerítette. 2008-ban összesen 8 300 000 forint rendszeres jövedelme volt. A táppénz egy napra járó összege: 8 300 000 osztva 366 = 22 677,59 forint 60 százaléka = 13 606,55 forint. Azonban K. (286 000 forint harmincad része =) 9533,33 forint táppénzt kaphat egy naptári napra.

Augusztustól változik a táppénz mértéke is. Folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának eddigi 70 százalékáról 60 százalékra, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt az eddigi 60 százalék helyett 50 százalékra módosult.

A saját jogon megállapított táppénz folyósításakor arra kell figyelemmel lenni, hogy ha (például munkaviszonyban álló, közalkalmazott, köztisztviselő esetében) az igénylő betegszabadságra jogosult, táppénz csak ennek lejártát követő naptól folyósítható, illetőleg a táppénzre jogosultság időtartamát ettől a naptól kell megállapítani. A betegszabadságra vonatkozó rendelkezések augusztus 1-jétől szintén módosulnak. Eszerint a betegszabadság időtartamára a munkavállaló részére a távolléti díjának az eddigi 80 százaléka helyett 70 százaléka jár.

Baleseti táppénz jövő januártól
Módosul az üzemi baleset fogalma. Eszerint üzemi baleset az a baleset, amely a biztosítottat foglalkozása körében végezett munka közben vagy azzal összefüggésben éri. Üzeminek minősül az a baleset is, amelyet a biztosított munkába vagy onnan lakására (szállására) menet közben szenved el (a továbbiakban: úti baleset). Üzemi baleset az is, amely a biztosítottat közcélú munka végzése vagy egyes társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során éri.

2009. december 31-ét követően bekövetkező úti üzemi balesetek esetében a baleseti táppénz összege a jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért, tevékenységért kifizetett, a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme naptári napi összegének 90 százaléka. Az egyéni és a társas vállalkozó baleseti táppénzének alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani. A baleseti táppénz mértéke az alapját képező jövedelem száz százaléka, úti baleset esetén annak kilencven százaléka. Ha a biztosított jövedelem hiányában pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem fizetett, a baleseti táppénz összege azonos a szerződés szerinti jövedelme naptári napi összegével, úti baleset esetén annak kilencven százalékával.

Soltész Lászlóné a fentieken túl a cikkében részletesen foglalkozik a táppénz megállapításával kapcsolatos gyakorlati kérdésekkel is.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (8. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. április 18.

A személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát felajánlók milliárdokról dönthetnek

Legtöbben személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát gyermekek gyógyítására és állatmenhelyekre szánják, a támogatott szervezeteknek óriási segítséget jelentenek az adóforintok, a felajánlók évről évre milliárdok sorsáról dönthetnek – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) csütörtökön az közleményben.

2024. április 18.

A közhatalmi tevékenység és az áfa

Az általános forgalmi adó elveit és rendszerét vizsgálva, mindig meg kell állapítani, hogy az ügyletben résztvevő felek adóalanynak minősülnek-e, illetve tevékenységük gazdasági tevékenységnek minősül-e, ugyanis, csak ebben az esetben merülhet fel áfafizetési kötelezettség.