Uniós áfareform: Varga szerint egyenlő elbánás kell


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Biztosítani kell az egyenlő elbánást az uniós áfareform során, a tagállamok közötti különbségtétel elfogadhatatlan lenne – hangsúlyozta az Európai Bizottság múlt héten bemutatott áfajavaslata kapcsán Varga Mihály az uniós gazdasági és pénzügyminiszterek keddi brüsszeli tanácsülésén.


Közleményében a nemzetgazdasági miniszter arról számolt be, hogy az ülés résztvevői ismertették álláspontjukat a gazdasági és monetáris unió mélyítéséről, és mint közölte, a magyar kormány kiemelten fontosnak tartja, hogy ezeken a tárgyalásokon minden állam részt vegyen, ne csak az euróövezet tagjai.

Az euróbevezetés előtt álló tagországok részére javasolt támogatási programról szólva a tárcavezető aláhúzta, hogy a felzárkózás fokozására a már létező kohéziós politika a legmegfelelőbb és leghatékonyabb eszköz, így inkább ennek erősítése lenne indokolt.

A tanácskozáson bemutatták az Európai Bizottság előző heti javaslatát az áfaszabályok egyszerűsítéséről.

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

„Egyetértünk azzal, hogy egyszerűsíteni kell az áfaszabályokat és vissza kell szorítani az adócsalás mértékét, de továbbra is kiállunk a bizonyítottan eredményes gazdaságfehérítő újításunk, az elektronikus áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) mellett” – szögezte le ennek kapcsán Varga Mihály, aki szerint a magyar modell működőképességét az államkassza többletbevétele mellett az is igazolja, hogy azt már több tagállam is átvette.

A bizottsági javaslat a miniszter szerint két fő területen hozhat érdemi változást: egyrészt nagyobb mozgásteret biztosítana a kedvezményes adómértékek esetében, ami Magyarország szempontjából kedvező, másrészt csökkentenék a kis- és középvállalkozásokra háruló bürokratikus terheket.

Ezen javaslatcsomag egyik pontja szerint kétmillió eurós bevételig egyszerűbben teljesíthetnék adókötelezettségüket a vállalkozások, azonban a magyar kormány már korábban kezdeményezte az alanyi áfamentesség értékhatárának emelését, hogy több kisvállalkozó élhessen a kedvező lehetőséggel – közölte a tárcavezető közleményében. Hozzátette, hogy a mostani uniós javaslat így segítheti Magyarország kérelmének gyorsabb és kedvező elbírálását.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Tiltakozik az Adótanácsadó Egyesülete

Az Adótanácsadók Egyesülete határozottan tiltakozik az Ügyfélkapu+ 2025. január 16-tól történő kötelező bevezetése ellen. Legalább fél év halasztás szükséges, mert a könyvelők, adótanácsadók, valamint mikró- és kisvállalkozás ügyfeleik az előző év zárlati munkájuk csúcs időszakában erre nem lesznek kellően felkészülve. Mint szakmánk elkötelezett képviselői javaslatunkat megküldtük a kormányzati szerveknek.

2024. október 10.

IAFAK, avagy általános forgalmi adó visszatérítése belföldön nem letelepedett adóalanyok részére

Az Adó szaklap friss számában megjelent írásban azt mutatja be, hogy az IAFAK jelű, „Kérelem és kiigazítási nyilatkozat a belföldön nem letelepedett adóalanyokat és a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személyeket, valamint az egyablakos rendszerekbe regisztrált adóalanyokat megillető általánosforgalmiadó-visszatérítéshez megnevezésű kötegelt nyomtatvány (a továbbiakban: IAFAK nyomtatvány) kitöltése és benyújtása útján milyen módon valósulhat meg a magyar áfaalanyok által teljesített, áfatörvény hatálya alá tartozó ügyletek kapcsán áthárított, illetve Magyarországon felszámított általános forgalmi adónak a belföldön nem letelepedett adóalanyok részére történő visszatérítése.

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.