5,4 százalékkal nőtt az ipari termelés tavaly


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ipari termelés 5,4 százalékkal nőtt tavaly éves összevetésen az előző évi 3,5 százalék után – erősítette meg az előzetes adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Tavaly decemberben az ipari termelés volumene 1,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól a novemberi 3,6 százalékos növekedést követően. Munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 3,7 százalékkal csökkent decemberben a termelés éves összevetésben. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 3,8 százalékkal mérséklődött.

Tavaly az előző évhez képest az ipari termelés három nemzetgazdasági ága közül a feldolgozóipar kibocsátása 5,5 százalékkal, az energiaiparé 1,1, a kis súlyú bányászaté pedig 20,1 százalékkal nőtt 2018-hoz viszonyítva. A feldolgozóiparban folyó áron közel 33 ezer milliárd forint termelési értéket állítottak elő 2019-ben. A termelés volumene csupán két hónapban nem haladta meg az egy évvel korábbit.

Tavaly az ipari export 6,3 százalékkal nagyobb volt az egy évvel korábbinál, míg 2018-ban 1,6 százalékos volumennövekedést mértek.

A feldolgozóipar exportja 6,2 százalékkal haladta meg az előző évit, amikor 1,1 százalékos volt a növekedés. A járműgyártás exportja tavaly 11,4 százalékkal nőtt az előző évi 2,2 százalékos csökkenést követően, a számítástechnikai termékek kivitele 8,4 százalékkal emelkedett, gyorsabban a tavalyi 7,2 százaléknál is. Az élelmiszerexport növekedése 7,7 százalékra ugrott a 2018-as 1,8 százalékosról. A gyógyszeripar az előző évi 3,8 százalékos visszaesést tavaly 8,6 százalékos növekedéssel ellensúlyozta. A villamosberendezések exportja az előző évi 8,5 százalékos exportnövekedését tavaly újabb 15,2 százalékos emelkedéssel szárnyalta túl.

Az ipar belföldi értékesítése 5,3, ezen belül a feldolgozóiparé 6,7 százalékkal nőtt 2019-ben. A járműipar belföldi eladásai 14,8 százalékkal nőttek tavaly, a villamosberendezéseké 17,6 százalékkal. A számítástechnikai ágazat belföldi értékesítési volumene 13,1 százalékkal, a gyógyszeriparé 6,2 százalékkal visszaesett az egy évvel korábbihoz képest. Az élelmiszeripar belföldi eladásai 2,8 százalékkal haladták meg az előző évit, amikor 5,8 százalékos növekedés volt.

A beruházási javakat gyártó ágazatok belföldi eladásai 11,6 százalékkal a tartós fogyasztási cikkeket előállítóké 21,8 százalékkal haladta meg az előző évit tavaly.

Az ipar belföldi értékesítése 1,6, ezen belül a feldolgozóiparé 3,0 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 17.

Kétszáz milliárd forintra pályázhatnak a vállalkozások

Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra pályázhatnak a vállalkozások: a feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása kapcsán 150 milliárd forint, míg az állattartó telepek kisebb léptékű beruházásaihoz 50 milliárd forint áll rendelkezésre – közölte az Agrárminisztérium.

2024. szeptember 17.

Zuhant az EU-val folytatott brit kereskedelem

Meredeken visszaesett az Európai Unió és Nagy-Britannia kétoldalú kereskedelmének értéke a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) óta az egyik vezető brit gazdaságkutató műhely kedden ismertetett átfogó tanulmánya szerint.

2024. szeptember 17.

Nőtt az MVM csoport adózott eredménye az első fél évben

Az MVM csoport konszolidált értékesítési árbevétele 2156 milliárd forint volt az idei első hat hónapban a tavalyi első fél évben elért 2769 milliárd forint után, adózott eredménye 222 milliárd forintra nőtt a tavaly ugyanebben az időszakban elért 209 milliárd forintos nyereségről – tette közzé a társaság a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján kedden.