A GDP 2,1 százaléka volt az államháztartás tavalyi hiánya


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei prógnózis az ESA 2010-es módszertan szerint a GDP arányában 8,0 százalékos hiányt irányoz elő.

A kormányzati szektor hiánya 2019-ben a nemzeti számlák második előzetes adatai alapján 985 milliárd forint, a GDP 2,1 százaléka volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.

Az ESA 2010 módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint a kormányzati szektor bevétele 2019-ben 20 679 milliárd, kiadása 21 664 milliárd forintot tett ki, 2018-hoz képest a bevételek 8,9, a kiadások 8,8 százalékkal növekedtek.

Az áprilisban kiadott első EDP-jelentéshez képest a tavalyi hiány 958 milliárd forintról, 27 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,1 százalékponttal nőtt. A bevételek 20 588 milliárd forintról, 91 milliárd forinttal, a kiadások 21 546 milliárd forintról, 118 milliárd forinttal emelkedtek. Az előző évihez viszonyítva a bevételek  növekedése 0,5 százalékponttal, a kiadásoké 0,6 százalékponttal nagyobb volt.

A jelentéshez mellékelt idei prógnózis 3704 milliárd forintos ESA 2010-es módszertan szerint számolt deficittel számol, amely a GDP arányában 8,0 százalékos hiánynak felel meg. A számításhoz alkalmazott nominális GDP 2,4 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.

Az idei előrejelzés az önkormányzatok 55,9 milliárd forintos többletével és a társadalombiztosítási alapok 674,3 milliárd forintos hiányával számol a központi kormányzat 3085,8 milliárd forint deficitje mellett. A tervezett adatok szerint GDP-arányos államadósság a tavalyi 65,4 százalékról 78,4 százalékra emelkedik, ami 36 346 milliárd forintnak felel meg.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 29.

Iskolakezdéskor érdemes a zsebpénzkérdést is átgondolni – online megoldás is akad

Az iskolakezdéssel együtt érdemes az új tanévre szóló kiadásokat a diákoknak megtervezni, lehetőleg a szülőkkel közösen. Érdemes ösztönözni a gyerekeket arra, hogy a zsebpénzükből megmaradt összeget tegyék félre jövőbeni célokra, készpénz helyett pedig környezetbarát, biztonságosabb elektromos megoldásokat használjanak. Ebben segíthetnek a különféle okoseszközök, azokon keresztül pedig például a Google Pay vagy az Apple Pay applikáció.

2023. szeptember 29.

A Duna Takarék Bank is csatlakozott az MBH Csoporthoz

Lezárult a Duna Takarék Bank Zrt. 98,46%-os közvetlen részesedésének megvásárlása. A győri központú pénzintézet ezentúl az MBH Bank Nyrt. 98,46%-os közvetlen tulajdonát képezi – tette közzé az MBH Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Az ügylet a Magyar Nemzeti Bank szeptember 15-i engedélye alapján, a mai napon sikeresen megvalósult.

2023. szeptember 29.

Októberben lesz az idei Közbeszerzési Expó

A Közbeszerzési Hatóság október 19-én ismét megrendezi Közbeszerzési Expó nevű átfogó szakmai rendezvényét a közbeszerzési piac legfontosabb szereplői számára; a fórumon célzott kerekasztal-beszélgetések során vitatják meg a résztvevők a közbeszerzésekkel kapcsolatos legfontosabb aktualitásokat és szakmai kérdéseket, emellett számos szervezet kiállítói standdal is kitelepül – tájékoztatta a Közbeszerzési Hatóság szerdán.