A GDP 2,1 százaléka volt az államháztartás tavalyi hiánya


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei prógnózis az ESA 2010-es módszertan szerint a GDP arányában 8,0 százalékos hiányt irányoz elő.

A kormányzati szektor hiánya 2019-ben a nemzeti számlák második előzetes adatai alapján 985 milliárd forint, a GDP 2,1 százaléka volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal hétfőn.

Az adatokat a KSH a túlzotthiány-eljárásról (Excessive Deficit Procedure – EDP) szóló jogszabály alapján, a nemzeti számlák európai rendszerében (ESA 2010) foglalt módszertani előírásoknak megfelelően jelentette az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.

Az ESA 2010 módszertani előírásai alapján összeállított adatok szerint a kormányzati szektor bevétele 2019-ben 20 679 milliárd, kiadása 21 664 milliárd forintot tett ki, 2018-hoz képest a bevételek 8,9, a kiadások 8,8 százalékkal növekedtek.

Az áprilisban kiadott első EDP-jelentéshez képest a tavalyi hiány 958 milliárd forintról, 27 milliárd forinttal, GDP-arányosan 0,1 százalékponttal nőtt. A bevételek 20 588 milliárd forintról, 91 milliárd forinttal, a kiadások 21 546 milliárd forintról, 118 milliárd forinttal emelkedtek. Az előző évihez viszonyítva a bevételek  növekedése 0,5 százalékponttal, a kiadásoké 0,6 százalékponttal nagyobb volt.

A jelentéshez mellékelt idei prógnózis 3704 milliárd forintos ESA 2010-es módszertan szerint számolt deficittel számol, amely a GDP arányában 8,0 százalékos hiánynak felel meg. A számításhoz alkalmazott nominális GDP 2,4 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.

Az idei előrejelzés az önkormányzatok 55,9 milliárd forintos többletével és a társadalombiztosítási alapok 674,3 milliárd forintos hiányával számol a központi kormányzat 3085,8 milliárd forint deficitje mellett. A tervezett adatok szerint GDP-arányos államadósság a tavalyi 65,4 százalékról 78,4 százalékra emelkedik, ami 36 346 milliárd forintnak felel meg.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 3.

Négy elismerést is hazahoztak magyar tervezők rangos design versenyről

A 2024-es Red Dot Design díjátadón négy elismerést is hazahoztak magyar tervezők a Graphasel Design Stúdió színeiben. A Red Dot az egyik legnagyobb presztízsű nemzetközi designverseny, amely három kategóriában díjazza a legjobb alkotásokat: termékdesign, márka és kommunikációs design, valamint koncepciótervezés. A díjazott projektek között szerepel a Herz New York Coffee Roasters környezetbarát csomagolása, a Moena Wermut boros címkéje és a Pátzay pincészet arculata. A Dorothea Hotel Budapest látogatóirányítási rendszere is kiemelkedő művészi és innovációs elismerést kapott.

2024. október 3.

Ezek az otthonfelújítási támogatás leggyakoribb buktatói

A családi házak energetikai korszerűsítésére nyáron kiírt otthonfelújítási támogatásra sokan azért nem jogosultak, mert a pályázat benyújtásánál hibát követtek el. A buktatók közé tartozik, hogy a beruházásokra kapott ajánlat eltér az energetikai tanúsítványon szereplő adatoktól, de az is hamar problémát okozhat, ha valaki ingyen íratja meg a pályázatot, de arra nem kap semmilyen garanciát. A programon néhány hónap leforgása alatt többször is módosított a kormány, ezért a lakosság akkor jár a legjobban, ha profi pályázatírók segítségét veszi igénybe.

2024. október 3.

Az MNB jóváhagyta a WING csoport vételi ajánlatát az AKKO Investre

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) jóváhagyta a WING csoport (WING) leányvállalata, a Mevinvest Vagyonkezelő Kft. (Mevinvest) nyilvános vételi ajánlatát az AKKO Invest Nyrt. (AKKO) részvényeire 266,1465 forintos darabonkénti árfolyamon – közölte a WING szerdán.