A GDP 4,6 százaléka volt a hiány az első három negyedévben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 1405 milliárd forinttal, GDP-arányosan 4,0 százalékponttal romlott a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak és az azok enyhítésére hozott intézkedések következtében.

Az előzetes adatok szerint 1629 milliárd forint, a GDP 4,6 százaléka volt a kormányzati szektor 2020. első három negyedévi hiánya – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A bevételek 142 milliárd forinttal, 1,0 százalékkal növekedtek. A jövedelemadó-bevételek 57 milliárd forinttal, 2,5 százalékkal bővültek. A termelési adók 34 milliárd forinttal, 0,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, az áfabevétel emelkedése 38 milliárd forint, 1,2 százalék volt. A társadalombiztosítási hozzájárulások 157 milliárd forinttal, 3,8 százalékkal csökkentek. Az egyéb bevételek 211 milliárd forinttal, 9,2 százalékkal növekedtek.

A kiadások 1547 milliárd forinttal, 10,2 százalékkal nőttek. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 187 milliárd forint (5,3 százalék), a pénzbeni társadalmi juttatásokat illetően 261 milliárd forint (7,0 százalék) volt. A folyó termelőfelhasználás 4 milliárd forinttal, 0,2 százalékkal csökkent. A kamatkiadások 54 milliárd forinttal, 6,9 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás mérséklődött, a változás 80 milliárd forint (–4,2 százalék) volt. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 1130 milliárd forinttal, 43,0 százalékkal emelkedtek elsősorban a koronavírus okozta járvány gazdasági hatásainak enyhítésére hozott intézkedések következményeként.

A harmadik negyedévben a kormányzati szektor hiánya 487 milliárd forint, a GDP 4,1 százaléka volt. Az egyenleg 107 milliárd forinttal, 0,9 százalékponttal romlott az egy évvel korábbihoz képest. A bevételek 277 milliárd forinttal, 5,6 százalékkal növekedtek, a kiadások 384 milliárd forinttal, 7,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.