A vállalkozások egytizede folyamatosan képtelen időben fizetni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénzügyi kötelezettségek teljesítése a cégek negyede-harmada számára egyáltalán nem, további egyharmaduknak pedig közepes nehézséget jelent – közölte az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI).

Az elemzésben szereplő adatok a GVI legutóbbi féléves konjunktúra felméréséből származnak, amelynek keretében 2021 áprilisában 2790 hazai vállalkozást kérdezték meg pénzügyi helyzetéről, az állami támogatások igénybevételéről.

A közlemény szerint a vállalkozások egytizede számára folyamatosan súlyos nehézséget jelent  pénzügyi kötelezettségeinek való megfelelés.

Legkevésbé az ipari cégek szembesültek problémákkal a pénzügyi kötelezettségek teljesíthetősége szempontjából, míg a szolgáltató cégek körében kiemelkedően a legmagasabb azon vállalkozások aránya, amelyek számára nagy nehézséget jelent a pénzügyi kötelezettségek teljesítése.

Az elemzés szerint 2021 áprilisában a vállalkozások közel ötöde számolt be arról, hogy tartalékai több, mint egy évre elegendőek a pénzügyi kötelezettségek teljesítéséhez. A vállalkozások mintegy harmada legfeljebb 2 hónapra elegendő saját tartalékkal rendelkezik.

A legtöbb cég a kedvezményes hitelt vette igénybe, a legkevesebben a hitelmoratórium lehetőségével éltek az elérhető támogatási formák közül – közölte az MKIK GVI.

Az elemzés szerint a cégvezetők várakozásai egyértelműen pozitívabbak a fő tevékenységük nyereségességének mértékét illetően. A vállalatvezetők 31 százaléka a nyereségesség növekedésére számít, 39 százaléka vélekedett úgy, hogy a nyereségesség nem fog változni a következő fél évben, 21 százalék pedig a csökkenésére számít a következő 6 hónapban. Mindössze 8 százalék várja azt, hogy cége veszteségessé válik,vagy veszteséges marad – tájékoztatott az MKIK GVI.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2021. május 3.

A Covid-19 járvány hatása a könyvvizsgálatra

Az elmúlt időszak legnagyobb hatású, az élet szinte minden területét jelentősen érintő eseménye a Covid-19 járvány. A hatása az idő múlásával egyre erősebb lett. A 2019. évi beszámolók könyvvizsgálatakor valószínűleg kevesekben merült fel, hogy még egy évvel később, a 2020. évi beszámolók könyvvizsgálatánál is ez lesz az egyik fő téma. Jelen cikkben a járvány vállalkozásokra és a könyvvizsgálatra gyakorolt hatását elemzem.
2020. április 6.

A legfontosabb tudnivalók a fizetési moratóriumról

Március 19-én lépett hatályba a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről szóló 47/2020. (III.18.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Rendelet), amely a hitel-, kölcsön-, illetve pénzügyi lízingszerződések adósainak igyekszik segítséget nyújtani új szabályaival. A Rendelet egyes részletszabályait tartalmazza a 2020. március 25-én hatályba lépett 62/2020. (III. 24.) Korm. rendeletet. Jelen cikkünkben e két rendelet együttes ismertetésével igyekszünk tájékoztatni tisztelt olvasóinkat.