Ajándéksorsolás vagy promóciós játék


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Karácsony közeledtével a különböző kereskedők, szolgáltatók egyre gyakrabban hirdetnek nyereményakciókat. Nem árt tudni azonban, hogy bizonyos esetekben az adóhatóságot is tájékoztatni kell a tervezett játékról.

A szerencsejáték szervezéséről szóló törvény rendelkezése alapján a szerencsejáték szervező tevékenység kizárólag a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályának (SZEF) engedélyével folytatható. A törvény lehetőséget nyújt azonban a bizonyos sorsolásos játék (ún. tombola), valamint az ajándéksorsolásos akció bejelentési kötelezettség teljesítése mellett történő lebonyolítására. Csak a jogszabályi előírásokat figyelembe véve lehet tehát az ilyen akciókat is megszervezni – figyelmeztet az adóhivatal.

Ajándéksorsolás esetén a NAV honlapján közzétett formanyomtatványon (elektronikus űrlap száma: SZF02) lehet a bejelentést megtenni. A bejelentést elektronikus úton, vagy a kinyomtatott iratot aláírva kell benyújtani.

Fontos tudni azonban, hogy a szerencsejáték törvény szerint csak a bizonyos feltételeknek megfelelő akciók tekinthető ajándéksorsolásnak, azaz csak ezen akciók esetében terheli a szervezőt bejelentési kötelezettség. A jogszabályi megfogalmazás szerint, aki rendszeresen saját nevében áruk, szolgáltatások értékesítését végzi, engedély nélkül rendezhet és bonyolíthat le vásárlással vagy szolgáltatás igénybevételével egybekötött ajándéksorsolásos akciót (ajándéksorsolás), amelyben a vásárlónak a meghatározott értékű, mennyiségű vagy fajtájú áru megvételekor vagy a szolgáltatás igénybevételekor kapott sorsjegy nyilvános kihúzása esetén áru vagy szolgáltatás formájában nyereményt kell adni.

A törvény szabályai tehát megkülönböztetik az alapvetően reklámcélú ajándéksorsolásokat a többi ún. promóciós játéktól, amelyek hasonlóak ugyan, de nem minősülnek ajándéksorsolásnak. Az elhatárolásnál a jogszabály szövegéből kell kiindulni, eszerint az akció akkor minősül ajándéksorsolásnak, ha termék vásárlásához, szolgáltatás igénybevételéhez kötődik, ingyenes (a termék, illetve szolgáltatás szokásos piaci árán felül további fizetési kötelezettség nincs) és nyilvános húzás útján történik a nyertes meghatározása. Ilyenkor a szervezőt bejelentési kötelezettség terheli.

Az úgynevezett promóciós játékoknál ellenben, amikor az akcióban való részvétel nem kötődik termék vásárlásához, szolgáltatás igénybevételéhez, hanem például egy, az akciót szervező által feltett kérdés megválaszolásához, kérdőív kitöltéséhez, vagy regisztrációhoz, nem kell bejelentést tenni az adóhatóság felé.

A bejelentés köteles akciókról bővebb információhoz juthat a SZEF honlapján.

Forrás: Bejelentés köteles játékok


Kapcsolódó cikkek

2024. április 23.

Félrevezethette a City Taxi a fogyasztókat

A fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a City Taxi Fuvarszervező Szövetkezettel (City Taxi) szemben, a gyanúja szerint a vállalkozás megtéveszti a fogyasztókat kereskedelmi kommunikációjával – közölte a hatóság kedden.

2024. április 23.

A jegybank felméri a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).