Az APEH rászáll a fiktív cégekre és számlákra


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új informatikai megoldásokkal bővült az adóhatóság kockázatelemző rendszere, így a fiktív cégek és fiktív számlák kiszűrése és az adóelkerülésre utaló jelek könnyebben felismerhetők lesznek – legalábbis ezt ígéri az APEH a most megjelent ellenőrzési irányelvében. A tavalyihoz képest viszont kisebb elánnal folynak a vagyonosodási vizsgálatok.

A korábbi évek tapasztalatai alapján az APEH-nél a kockázatelemzés során kifejezetten figyelnek majd a klasszikus problémák mellett – bevallási inkoherencia, elmaradt bevalláskészítés, nagy adóhátralék felhalmozása – olyan jelenségekre, mint a gyakori székhely-, illetve tulajdonosváltás, évek óta folyamatosan megjelenő tagi kölcsönök.

Gyanúsak lesznek azok a vállalkozások, amelyek forgalma egyszer csak hirtelen megnőtt, az árbevétel arányában jelentős összegben vettek igénybe szolgáltatásokat – például bérletidíj-, reklám-, marketingköltségre kell gondolni. A korábban látókörbe került adócsalók, fiktív cégek tulajdonosai érdekeltségébe tartozó cégek, kapcsolt vállalkozások nyomon követése kiemelt feladat lesz – írja a Napi Gazdaság.

Egyes területek külön vizsgálatokat kaphatnak, különösen a számítástechnikai eszközök, mobiltelefonok, irodai segédanyagok kereskedelmével foglalkozó cégek, a logisztikai, szállítmányozási tevékenységet folytatók és a gabonakereskedők. A korábbi évek adatgyűjtése eredményeként az idén a nyomdaipari és a hozzájuk kapcsolódó kereskedelmi, az őrző-védő cégek, a hitelközvetítők, üzletviteli tanácsadók számíthatnak ellenőrzésre, valamint a termékbemutatóval egybekötött kereskedelmet folytatók. A kifejezetten alacsony jövedelmezőségi szinten működő szektorok közül a vegyes termékkörű ügynöki, a zöldség-gyümölcs nagykereskedelemmel és a vasáru-, festék- üveg-kiskereskedelemmel foglalkoznak kiemelten a revizorok.
Az új jogszabályoknak köszönhetően az idén fokozottan ellenőrzik a jövedelemminimum, a dupla minimálbér és a tevékenységre jellemző kereset alapján elszámoló munkáltatókat, különösen azokat, amelyek nem érik el az adott elvárt jövedelmet. Külön feladatot jelent az idén a helyi iparűzési adó és a nagy értékű vagyontárgyakat terhelő adó ellenőrzése.

Forrás: index


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A magyar kartelljog fejlődéséről szervezett szakmai konferenciát a GVH

A kartelljog hazai fejlődését járta körül a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által életre hívott Magyar Compliance Akadémia (MCA) második rendezvénye. A szakmai esemény keretében a GVH szakértői és hazai jogi szakértők vitatták meg a kartelljog témakörét, kiemelten fókuszálva a jogterület fejlődésére – tájékoztott csütörtökön a versenyhatóság.