Az ipari termelés újra száguld


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztusban az ipari termelés 6,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit a júliusi szerény, 0,2 százalékos emelkedés után. Az előző hónaphoz viszonyítva a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás 5,5 százalékkal nőtt – erősítette meg második becslése alapján csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).


Az év első nyolc hónapjában 5,1 százalékkal nőtt a termelés. Az összes értékesítés 65 százalékát adó külpiaci eladások volumene 5,6, a belföldi értékesítésé 3,7 százalékkal emelkedett.

Az ipari export volumene 9,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítésen belül a 35 százalékot képviselő járműgyártás kivitele 6,1 százalékkal emelkedett a júliusi 8,3 százalékos visszaesést követően. A feldolgozóipari export 16 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának külpiaci eladásai 10,5 százalékkal nőttek, az előző havi szerény 1,6 százalékos emelkedés után. Augusztusban kilőtt a gyógyszerexport is 18,2 százalékos éves összevetésű növekedést ért el a júliusi 2,7 százalékot követően. A gépexport tartja kétszámjegyű növekedési ütemét, a júliusi 12,7 százalék után augusztusban is 13,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vegyipar kivitele továbbra is tisztes, 6,4 százalékos növekedést regisztrált az előző hónapok 8,6 százalékát követően, az élelmiszerek kivitele azonban csak szerény 0,9 százalékkal volt több a tavaly augusztusinál.  

[htmlbox felteteles_adomegallapitas]

 

Az ipar belföldi értékesítése 4,5, ezen belül a feldolgozóiparé 4,3 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos hónapjához képest. A villamos berendezések és a gépek belföldi eladásai 22,4, illetve 11,1 százalékos növekedést regisztráltak, a járműgyártásban 5,7 százalékkal nőtt az értékesítés volumene, míg a gumiipar 12,2 százalékos emelkedést mutatott. A gyógyszeripar és a vegyipar belföldi értékesítése továbbra is elmaradt a tavaly augusztusitól 3,3, illetve 16,7 százalékkal, az élelmiszeripari termékeké 3,4 százalékkal nőtt. 

A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok új rendelései 2015 januárja óta nem látott mértékben, 15,8 százalékkal szárnyalták túl a tavaly augusztusiakat, ezen belül az exportrendelések 17,4, az új belföldi rendelések 6,6 százalékkal nőttek. Ezzel együtt is a feldolgozóipar összes rendelésállománya ötödik hónapja, igaz augusztusban már csak 0,4 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól, amit az export rendelések nagy súlya okozhatott a 2,1 százalékos csökkenéssel egyetemben, mert a belföldi rendelésállomány rekordmértékben 26,3 százalékkal nőtt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MNB: erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása

Miután 2023-ban az irodapiaci és ipari-logisztikai kihasználatlansági ráták visszafogott kereslet és érdemi új átadások mellett tovább emelkedtek, 2024-ben a gazdasági növekedésen keresztül erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása – állapította meg a jegybank szakértője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján.

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.