Búcsú az alkalmi munkavállalói könyvtől


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Újabb területen zárult le a Gyurcsány-korszak: négy és fél éve, a száz lépés programban még bővítették az alkalmi munkavállalói könyvvel végezhető munkák körét, most viszont kivonják a forgalomból a kék könyvet. Az alkalmi helyett jön az egyszerűsített munka, aminek 40 százalék lesz a közterhe.

Hétfőn elfogadta az országgyűlés az egyszerűsített munkavállalásról szóló törvényt. Az új jogszabállyal (a törvényjavaslat szövege itt olvasható [1]) létrejött foglalkoztatási típus az eddigi alkalmi munkát váltja fel, hatályba lépésével megszűnik az alkalmi munkavállalói, úgynevezett kék – és zöld és fehér – könyv is. A törvényt a képviselők 175 igen szavazattal fogadták el 163 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett.

A szavazás előtti záróvitában a fideszes Font Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy a változó előírások jelentősen növelik az eseti munkavégzés adminisztrációs terheit, ami a legális foglalkoztatás bővítése ellen hat. A mezőgazdasági munkák esetében ráadásul a kormány hatáskörébe utalja a törvény annak megállapítását, hogy egyes mezőgazdasági tevékenység folyamatokhoz – például növények termesztéséhez – mennyi időre van szükség, és ahhoz milyen minimális bérezés dukál.

Az új törvény szerint az egyszerűsített foglalkoztatás keretében a következő tevékenységeket lehet majd ellátni: háztartási munka, idénymunka, mezőgazdasági idénymunka, növénytermesztési idénymunka, illetve alkalmi munka. A törvény szerint ha valaki már normál munkaviszonyban dolgozik, akkor nem lehet azt a munkaviszonyt egyszerű foglalkoztatássá alakítani.

Ha az egyszerűsített munka nem haladja meg az 5 napot – növénytermesztési idénymunkánál a 30 napot – akkor nem kell szerződést kötni a munkaadó és az eseti munkát végző között. Az egyszerűsített foglalkozás közterhe a nettó munkabér negyven százaléka lett. Mezőgazdasági idénymunka esetén a foglalkoztatónak minden évben július 12-ig közteherelőleget kell fizetnie.

A mostani szabályok szerint megvásárolt, és ez év végéig fel nem használt közteherjegyeket a jövő év végéig a posta visszaváltja.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

GVH-elnök: A fogyasztók mindig az elsők!

Kiállt a magyar fogyasztók érdekei mellett Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke Párizsban az OECD fogyasztóvédelmi bizottsága által rendezett, két napos szakmai konferencián, ahol a résztvevők a digitális és zöld átállást vitatták meg a fogyasztóvédelem oldaláról – közölte a GVH.

2024. október 9.

AM: a sikeres mezőgazdaság alapja a fenntartható élelmiszeripar

Magyarországon a mezőgazdaságnak mindig is erős kultúrája volt, mára pedig azok tudnak sikeres mezőgazdasági országok lenni, ahol sikeres az élelmiszeripar is – mondta Nobilis Márton a Clever Food kiállítás megnyitóján szerdán, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.

2024. október 7.

Elutasítják a rövid távú lakáskiadás teljes betiltását Budapesten szakmai szervezetek

A rövid távú lakáskiadás esetében a teljes tiltás és a jelenlegi szabályozás közötti kompromisszumot javasolják a hazai turisztikai szakmai szövetségek a kormány számára. Huszonhat szakmai szervezet közös szakmai álláspontot alakított ki az ügyben, amelyet az új Fővárosi Közgyűlés megalakulásának apropóján tettek közzé a Turizmus.com-on.