Cégbirodalmak és új szereplők


2023-ban a cégalapítási kedv tovább csökkent Magyarországon, miközben egyre kevesebb új szereplő lép a piacra. Az újonnan induló vállalkozások élettartama rövid, és a „cégbirodalmak” térnyerése folytatódik: egyre több vállalkozó rendelkezik tíz vagy több cég felett közvetlen vagy közvetett befolyással.

2023-ban kevesebb mint 26 ezer új társas vállalkozás jött létre Magyarországon, ami jelentős visszaesés az előző évhez képest, és az elmúlt hét év leggyengébb eredménye. A cégalapítási kedv visszaesése érthető, hiszen az elmúlt évek gazdasági nehézségei, a növekedés lassulása és a visszaesés miatt sokan óvatosabbak lettek. Azonban nem csak a cégalapítások csökkentek, hanem az úgynevezett új szereplők száma is, akik olyan magánszemélyek, akik ez idáig semmilyen formában – akár tulajdonos, akár cégvezető – nem vettek részt még társas vállalkozásban. Míg 2022-ben minden negyedik új cég teljesen új szereplőhöz volt köthető, addig 2023-ban már csak 23,5 %-uk volt ilyen. A többi új vállalkozás vagy már meglévő cégekhez, vagy azok tulajdonosaihoz, ügyvezetőihez kapcsolódott. „Noha az új belépő magánszemélyek arányának csökkenése egyelőre nem számít drámai változásnak, jól látszik, hogy a már működő vállalkozások és azok vezetői aktívabbak lettek a cégalapítások terén. Ez inkább a már meglévő cégbirodalmak növekedését vagy stabilizálását mutatja 2023-ban.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Az adatok alapján jelenleg az újonnan induló társas vállalkozások több mint 54 százalékának menedzsmentjében van olyan aláíró, vagy tulajdonos, aki először tölt be hasonló szerepkört, 41 százalékot meghaladóban minden tulajdonos és ügyvezető számít új szereplőnek, és közel 24 százalék azok, amelyek sem címkapcsolattal, sem személyi kapcsolattal nem köthetőek korábbi vállalkozásokhoz

Ha a számokat nézzük, a kevés új szereplő leginkább a hazai cégfluktuáció magas szintjének köszönhető. Az új vállalkozások várható élettartama alacsony, például a felszámolási eljárásba került cégek közel 20 %-a még hároméves sem volt az elmúlt évben, míg a 3-5 évesek aránya meghaladta a 30 %-ot. A piaci szereplők viszonylag gyorsan cserélődnek, de ez leginkább a cégek szintjén történik, a vállalkozók és ügyvezetők jellemzően új cégeknél folytatják tovább a munkájukat.

A hazai cégbázis szövevényes térképe 2023-ban hasonlóan alakult, mint az előző évben. Jelenleg több mint 6 ezer vállalkozónak van közvetlen befolyása legalább hat cég felett, és már több mint ezer vállalkozó rendelkezik tíz vagy több céghez kötődő kapcsolattal. Ebben a körben látványos a növekedés, két év alatt több mint 20 %-kal nőtt az ebbe a szegmensbe tartozók száma.

Fontos kiemelni, hogy ezek a számok csak a közvetlen befolyásokat mutatják. Ha a közvetett befolyásokat is számoljuk, még nagyobb arányokról beszélhetünk, azoknak a száma, akik közvetetten irányítanak hat vagy több céget, már eléri a 10,5 ezer főt, míg 11 céget közvetetten birtokló vállalkozóból 3,5 ezer van.

A tavalyi év végére 12 ezerrel kevesebb társas vállalkozás működött, mint az év elején, és idén is már közel 8 ezerrel csökkent a számuk. Az alapítási kedv idén alacsonyabb, mint tavaly, pedig már az is gyengének számított szezonális összehasonlításban. A csökkenő cégalapítási kedv, az új belépők visszaesése és a hatnál kevesebb céggel rendelkezők számának csökkenése mind azt mutatja, hogy egyre inkább a „cégbirodalmak” dominálnak. „Az elmúlt időszak egyértelmű nyerteseinek a „cégbirodalmak” tekinthetők, melyeket olyan magánszemélyek alkotnak, akik tíz vagy több vállalkozásban rendelkeznek közvetlen vagy közvetett érdekeltséggel. Ebben a szegmensben tapasztalható növekedés, a közvetlen tulajdonlások száma közel 7 %-kal, míg a közvetett tulajdonlások aránya 3 %-kal emelkedett.” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.

Forrás: OPTEN Informatikai Kft.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Elindult a vállalkozások digitális megújulását támogató DIMOP Plusz hitelprogram

December 5-től már igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák. Az összesen 35 milliárd forint keretösszegű pályázatok az MBH Bank által üzemeltetett MFB Pont Plusz hálózaton keresztül igényelhetőek. Előnyük, hogy nulla százalékos fix kamat mellett kínálnak kedvező finanszírozást a digitalizációs megújulást célzó fejlesztésekhez, a digitalizációs szempontból kevésbé fejlett vállalatok esetében pedig akár az igényelt összeg fele vissza nem térítendő támogatássá is válhat.