Csökkent a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás átlagdíja


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A személyautók kötelező gépjármű-felelősségbiztosításának (kgfb) átlagos állománydíja 44 ezer forint volt az idei harmadik negyedév végén, 3 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) negyedéves kgfb-indexe alapján.

A budapesti autók átlagos díja a harmadik negyedévben 11 százalékkal csökkent. Az MNB szerint a mérsékeltebb országos csökkenés hátterében a fővároson kívüli átlagdíj változatlansága áll, de ott korábban nem is történt a budapestihez hasonló emelkedés.

Máshol is csökkentek a díjak

Az egyéb járműkategóriák átlagdíjainál is csökkenést tapasztaltak. A segédmotorok és a nagyobb buszok kivételével az egyedi szerződések esetében 3-10 százalékkal mérséklődtek a díjak. A legnagyobb elmozdulás a teherautók, vontatók és nehézpótkocsik piacán történt.

A taxik esetében az előző negyedévi visszaesést követően ismét jelentősen, 22 százalékkal csökkentek az átlagos díjak, az MNB szerint ezt részben a taxisok számának csökkenése okozhatja.

kgfb

A közlemény szerint a személyautóknál folytatódott az előző negyedévben indult folyamat, a kárráfordítások emelkedésének hátterében valószínűleg az autóhasználat növekedése, valamint a nyári utazásokból fakadó fokozott forgalom áll. Ennek és a stagnáló átlagdíjaknak köszönhetően tovább csökkent az MNB által számított korrigált díjindex az idei első negyedéves csúcsról.

Évfordulóval lehet váltani

A jegybank 2021-től negyedévente teszi közzé a kgfb díjak és károk alakulását bemutató indexét az általa működtetett, biztosítói adatszolgáltatáson alapuló adatbázis segítségével. Az adatok az átlagos változást mutatják, az egyedi kgfb szerződéseknél ettől eltérhetnek a díjváltozások.

Ha egy ügyfél a folyamatokat és egyedi szerződését áttekintve esetleg nincs megelégedve kgfb díjával vagy a szolgáltatás minőségével, szerződéskötési évfordulóján lehetősége van a számára legkedvezőbb biztosítási ajánlat kiválasztására és új szerződés megkötésére – hívta fel a figyelmet közleményében a jegybank.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).