Az elsődleges részvénykibocsátások összértéke három éve a legmagasabb, annak ellenére, hogy csökkent idén a tőzsdére lépő vállalatok száma világszerte – derül ki az EY, globális IPO trendeket elemző jelentéséből. A technológiai, az ipari és a fogyasztási cikkekkel foglalkozó cégek a legaktívabbak a piacon.
Globálisan összesen 660 tőzsdei bevezetés (IPO) történt 2018 első hat hónapjában, ami 21 százalékos gyengülést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az idei, alacsonyabb számú IPO tranzakciók teljes értéke ugyanakkor 5 százalékos emelkedéssel 94,3 milliárd dollárra nőtt, ami 2015 első féléve óta a legmagasabb eredmény.
Az európai kibocsátókat a geopolitikai bizonytalanságok és az új kereskedelempolitikai lépések tették óvatossá az EY nemzetközi riportja szerint. A kontinensen 13 százalékkal csökkent a nyilvános forgalomba hozatalok száma az első félévben. Hasonló a helyzet az ázsiai csendes-óceáni térségben is, ahol a tőzsdére menő vállalkozások száma több mint harmadával, értéke pedig közel ötödével esett az év első felében.
Ennek ellenére az ázsiai régióban történt a globális részvénykibocsátás közel fele (46%), ami a teljes IPO-összérték közel harmadát (31%) teszi ki. A befektetők továbbra is aktívan érdeklődnek a térség iránt: Japánban a kibocsátások száma az idei második negyedévben 75 százalékkal, értéke pedig 202 százalékkal növekedett az első negyedévhez képest.
Az amerikai kontinens dacol a piaci ingadozásokkal: a tőzsdei bevezetések értéke 31 százalékkal 35,3 milliárd dollárra növekedett az első hat hónapban, amivel a kontinens négy év után újra globálisan az első helyre került. A földrész részvénykibocsátásainak közel háromnegyede az Egyesült Államokban valósult meg.
„Az elsődleges részvénykibocsátások számának kezdeti csökkenése ellenére 2018 második felében erőteljes növekedésre számíthatunk a stabil tőkepiacok és vállalati eredmények, valamint az erőteljes befektetői érdeklődés következtében” – hangsúlyozta Dezse Margaret, az EY tranzakciós tanácsadási szolgáltatások partnere.
Míg 2013 óta az egészségügyi cégek domináltak, 2018 első féléve már a technológiai vállalatok tőzsdei bevezetéséről szólt az Egyesült Államokban. Globálisan is hasonló a helyzet, a technológiai, az ipari és a fogyasztási cikkekkel foglalkozó szervezetek a legaktívabb részvénykibocsátók. Az év második félévében az IT mellett a pénzügyi szolgáltatások kerülnek előtérbe, de egy sor biotechnológiai IPO révén az egészségügy is az öt legaktívabb szektor között marad.
Kapcsolódó cikkek:
Nem mindig mond igazat a textiltermékek címkéje
2021. április 14.
Két lepedő egyáltalán nem tartalmazott pamutot, csak poliésztert. Egy másik lepedőben és egy ágyhuzatban a megengedettnél nagyobb arányban volt jelen viszkóz. Két hálóruhánál pedig a pamut mellett poliésztert is találtak a szálösszetevők között.
18 százalékkal csökkent a csődök száma tavaly
2021. április 13.
Magyarországon a globális átlagot meghaladó mértékben, 18 százalékkal csökkent a csődök száma tavaly az Atradius hitelbiztosító elemzése szerint.
Az építőipari cégek növekedésre számítanak
2021. április 13.
Az ÉVOSZ felmérése szerint a tavaly tapasztalt ágazati lassulás várhatóan megtorpan, és a 2020-as 9 százalékos csökkenéssel szemben a vállalkozások idén 9-10 százalékos árbevétel-növekedésre számítanak.
Bővítik az újraindítási gyorskölcsönt igénylők körét
2021. április 12.
A Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) beérkezett vállalkozói igények alapján április 12-től azok a 2019-ben alapított vállalkozások is igényelhetik a kamatmentes újraindítási gyorskölcsönt, amelyek az alapítás évében pozitív üzemi eredményt értek el.
Éledezik a vállalkozások optimizmusa
2021. április 12.
A harmadik hullám okozta kihívások ellenére tovább javultak a hazai kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásai, derült ki a K&H kkv bizalmi index első negyedéves kutatásából.