Eltörölhetik a minimálbér jelenlegi formáját


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elképzelhető, hogy a minimálbér részbeni megszüntetéséhez vezet a kormány elképzelése, amely a tevékenységek értékéhez kötné a járulékalapot. Nehézséget jelenthet, hogy a bérek regionálisan is különböznek, ugyanakkor ezt a kérdést az APEH már most is tudja kezelni.

A hétvégén nyilvánosságra hozott kormányzati intézkedések alapján elképzelhető, hogy jövőre megszűnik az általánosan számolt minimálbér, helyébe pedig egy szektoronként vagy más módon specializált minimális járulékalap kerül. Legalábbis erre enged következtetni a válságkezelő intézkedés egyik pontja, amely szerint a kormány jövőre a tevékenység értékéhez igazítaná a járulékalapot – az indoklás szerint ez az adóelkerülést szorítaná vissza. Az intézkedés részletes elemei még nem ismertek, vagyis azt még nem lehet tudni, hogy ez a fajta differenciálás mennyiben alakítja át a minimálbéres rendszer alapjait.

Nem ismert például, hogy a differenciálás tartalmaz-e például majd abszolút alsó határt. Azaz kérdéses, hogy a mostani minimálbérhez képest megállapítják-e azokat a szektorokat vagy munkaköröket, ahol többet kell fizetni vagy adott esetben a minimálbérhez képest is meghatároznak alacsonyabb kötelező minimumokat.

Előbbi esetben annyi lenne a szabályozás értelme, hogy egy sor ágazatban szükségszerűen magasabb bért kell papíron fizetni, kérdés persze, hogyan hatna ez a kifizető vállalkozások működésére. Utóbbi elképzelés szerint pedig olyan nagy munkaigényű szektorok juthatnának lélegzethez, amelyek keservesen nyögik a minimálbér jelentette terheket is: ide tartozik például a textilipar vagy akár a mezőgazdasági idénymunka. Kétségtelen, hogy az alkalmazottak ezekben az ágazatokban kevesebb bért kapnának, ám összességében akár a foglalkoztatottság növekedésével is járhat a szabályozás, hiszen alacsonyabb bérköltség mellett egy vállalkozás több alkalmazottat is tudna foglalkoztatni – vagy kevesebbet kellene elbocsátania.

A lapunk által megkérdezett szakértők szerint többféle célzott rendelkezéssel is megoldható lenne a bérezés differenciálása. Elképzelhető, hogy ágazati átlagok szerint lesz kialakítva az elvárt vagy kötelező minimum. Emellett adott tevékenységekkel kapcsolatban bizonyos előfeltételezésekkel is élhet a kormány, például adott számú embert foglalkoztató cég vezetőjének, középvezetőjének elvárt minimumjövedelmet határoznának meg. Persze az is lehet, hogy az adóhatóság kap új jogosítványokat a becslés alkalmazása során.

Összességében igen körültekintően kell meghatározni az ágazatspecifikus béreket, hiszen ha túl magas a bázis, akkor akár munkahelyek megszűnéséhez is vezethet – mondta Kalocsai Zsolt, az RSM DTM elnök-vezérizgatója. Az is problémás, hogy Magyarországon adott ágazatokon belül is jelentősen eltérhetnek a bérek: egy budapesti autószerelő szakmunkás akár a vidéki bérek kétszeresét is megkeresheti – tette hozzá. Arról nem is szólva, hogy a differenciálás maga az adminisztráció bővülésével járhat.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 19.

A fogyasztóvédelmi intézményrendszer megerősítését tervezi a kormány

Több versenyképes hazai webshop és a digitalizációhoz igazodó fogyasztóvédelem szükséges a magyar vásárlók érdekében, a kormányon belül jelenleg zajlik a tervezés a fogyasztóvédelem intézményrendszerének megerősítéséről – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Versenyhivatal „Digitális Fogyasztóvédelem 2024” című konferenciáján csütörtökön Budapesten.

2024. szeptember 19.

Európai második az új e-autók számának bővülése Magyarországon

Az újonnan forgalomba helyezett tisztán elektromos személygépkocsik száma több mint másfélszeresére nőtt Magyarországon idén január-augusztusban a megelőző év azonos időszakához képest – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. szeptember 19.

Agrártámogatások az ökológiai gazdálkodást választóknak

Minden korábbinál nagyobb előnyöket biztosítanak az új Közös Agrárpolitika Stratégia Terv (KAP ST) keretében európai uniós társfinanszírozással induló agrártámogatások azoknak a termelőknek, akik az ökológiai gazdálkodást választják. Az ökológiai gazdálkodás támogatására készült felhívás most kezdődött társadalmi egyeztetésénél az Agárminisztérium várja az érintettek véleményét, hiszen minden észrevétel számít a megfogalmazott célok teljesítése érdekében – hívta fel a figyelmet csütörtöki közleményében az Agrárminisztérium (AM).