GVH: irányíthatja a jegybank a tőzsdét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A december 16-i rendkívüli közgyűlésén átveszi a tőzsde irányítását az MNB.


A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közvetlen, egyedüli irányítást szerezzen a Budapesti Értéktőzsde Zrt. (BÉT) felett, és ezáltal közvetett egyedüli irányítójává váljon a KELER-csoportnak is – közölte a hivatal.

Röviddel a versenyhivatal bejelentését követően az MNB megerősítette, hogy nemsokára megtörténik a tranzakció zárása, és a december 16-i rendkívüli közgyűlésén átveszi a tőzsde irányítását.

A GVH döntése szerint kizárható a kedvezőtlen versenyhatás a tranzakció engedélyezését követően, mivel az MNB-nek sajátos közérdekű feladatai miatt nincs objektív érdekeltsége a BÉT és a KELER-csoport közötti jelenlegi kapcsolat piactorzító megváltoztatásában.    

 Ezenkívül a GVH megállapította, hogy a BÉT és a KELER-csoport természetes monopólium jelleggel, kizárólagosan végzi az egymáshoz kapcsolódó tevékenységeit, így nem lehet versenytársuk. A KELER-csoportnak diszkriminációmentesen kell nyújtania szolgáltatásait a jogszabály alapján, ez is alátámasztja, hogy kizárható a kedvezőtlen versenyhatás – fűzi hozzá a GVH.

Az összefonódás hatásainak értékelésekor a versenyhivatal megállapította azt is, hogy az MNB-csoportnak, a BÉT-nek és a KELER-csoportnak nincs azonos tevékenysége, ugyanakkor vizsgálta, hogy a BÉT és a KELER-csoport közötti, a – mostani összefonódás nélkül is – fennálló kapcsolódásokban bekövetkezhet-e a versenyre káros változás abból adódóan, hogy a KELER-csoport és a BÉT egy vállalkozáscsoportba, az MNB-csoportba került.

Nagykommentár a cégtörvényhez

A szerzők gazdasági és cégügyekkel foglalkozó bírák, akik a joggyakorlat szemszögéből, a módosításokat objektíven, de kritikusan szemlélve segítik a jogalkalmazókat a gazdasági jog értelmezésében. 

További információ és megrendelés >>

A BÉT meghatározó tulajdonosaként a jegybank számos olyan stratégiai újítás bevezetésére készül, amelyek a hazai tőkepiac fejlesztését szolgálják, és amelyek megfelelő ösztönzőket biztosítanak a hazai tőzsdei kibocsátók és befektetők számára. E stratégia, illetve a Budapesti Értéktőzsde működésének átalakítása eredményeként egy egészségesebb szerkezetű pénzügyi rendszer jöhet létre az országban, amely hatékonyabb módon szolgálja a gazdasági növekedést – hangsúlyozza közleményében az MNB.     

November 24-én jelentették be, hogy az MNB több mint 75 százalékos tulajdonosa lett a Budapesti Értéktőzsdének, miután megvásárolta a Wiener Börse leánycége, a CEESEG AG és az Österreichische Kontrollbank összesen 68,8 százalékos részesedését. A vásárlás előtt az MNB a BÉT részvényeinek 6,95 százalékát birtokolta.     

A BÉT új elnöke, Nagy Márton, az MNB alelnöke vezérigazgatója pedig Végh Richárd, az MNB tőkepiaci és piacfelügyeleti igazgatója lesz. 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Az idén sem fizet osztalékot a Rába

A Rába Járműipari Holding Nyrt. csütörtöki közgyűlése, az igazgatóság javaslatának megfelelően úgy határozott, hogy a járműgyártó vállalat idén sem fizet osztalékot – közölte a győri székhelyű cég a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.

2024. április 19.

Tudjuk, hogy kritikus a jelszavak cseréje, de mégsem tesszük meg

Egy friss felmérés szerint bár a lakosság háromnegyede gondolja úgy, hogy meg kell változtatni bizonyos időközönként az online felületeken használt jelszavakat, egyharmaduk nem teszi ezt meg. Sőt, az internetes vásárlók ötöde minden felületen ugyanazt a belépési azonosítót használja. A biztonságos internethasználathoz azonban elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az ilyen alapvető adatvédelmi beállításokkal. Éppen ezért az OTP Mobil egy edukatív, online információs kampányt indított, melyben gyakorlati, egyszerűen alkalmazható tanácsokkal, tippekkel látja el az internetezőket.