Itt a recesszió


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A második negyedévben 1,2 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Idén csöken, jövőre 1,5 százalékkal nőhet a GDP.


Magyarország bruttó hazai terméke a második negyedévben 1,2 százalékkal csökkent éves összevetésben – közölte gyorsbecslésként honlapján a KSH. A visszaesés kiigazított adatok szerint – a szezonalitás és a naptárhatás kiszűrésével – 0,2 százalékos.

A nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, míg az építőiparé jelentősen visszaesett – magyarázza röviden az adatot a KSH, majd figyelmeztet: a becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.

Mivel az első negyedévben 0,7 százalékos gazdasági visszaesést regisztráltak a statisztikusok, a magyar gazdaság technikai értelemben is recesszióba került, mert két egymást követő két negyedévben zsugorodott a GDP.

Némileg kedvező, hogy az első negyedévben a GDP 1 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest a korábban közölt 1,2 százalék helyett – íja az Adó Online-nak eljuttatott gyorselemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője.

A felhasználási oldalon a fogyasztás visszaesése felgyorsult, amit a kiskereskedelmi adatok is tükröznek, míg a beruházások feltehetően továbbra is visszaesést mutatnak, bár némileg csökkenő mértékűt. A gazdaságot így továbbra is az export húzza, annak ellenére, hogy a külső kereslet az európai adósságválság hatására romlott – értékeli az adatsort a közgazdász.

A következő negyedévekben lassú javulásra számítunk, ami nagyrészt a Mercedes termelésének fokozatos felfutása segíthet, és az utolsó negyedévben termelésbe lép a GM motorgyártó üzeme is. Az idei GDP-előrejelzésünket 0,7 százalékos visszaesésre módosítottuk. A jövő évre továbbra is 1,5 százalékos növekedésre számítunk, részben bázishatások, részben az Audi üzem termelésbe állása miatt – olvasható a Takarékbank gyorselemzésében.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.