Kedvező tapasztalatokkal zárult a nyári élelmiszerlánc-ellenőrzés


Kedvező tapasztalatokkal zárult a nyári szezonális élelmiszerlánc ellenőrzés, a vizsgálatok csekély hányada zárult bírságolással, büntetéssel – mondta az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában az Agrárminisztérium (AM) élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős helyettes államtitkára.

Felkai Beáta közölte, hogy se a strandbüfék, se a nyári táborok, se más rendezvény ellenőrzésekor nem találtak tömeges szabálytalanságot a szakemberek. A Tisza-tónál különösen látványos a javulás, de a balatoni strandbüféknél is csak helyenként találtak higiéniai hiányosságokat.

Vizsgálták vendéglátó egységeket a labdarúgó Európa-bajnokság idején is, emellett kiemelt figyelmet fordítottak a gyermektáborokra, mert az ellenőrzött konyhák és beszállítók 6 ezer gyermeket láttak el. Élelmiszert megsemmisíteni csupán egyszer kellett a hűtőlánc megszakadása miatt, ezen túl csak kisebb problémákat kellett kiküszöbölni – tette hozzá.

A helyettes államtitkár elmondta, hogy a szezonális ellenőrzés során 135 eljárás indult és 8 millió forint bírságot kellett kiszabni, de egyik sem tekinthető jelentős számnak, mert a felügyelők 1200 egységet és csaknem 1500 terméktételt vizsgáltak csaknem 2 hónapon át. Hangsúlyozta egyúttal, hogy a felügyelők érdeke nem a büntetés és a bírságolás, inkább segíteni és ösztönözni szeretnék a szabályok betartását.

Felkai Beáta a Kossuth rádióban megerősítette, hogy az ellenőrzéssorozat eredményesen zárult, élelmiszert sem kellett jelentős mértékben kivonni a forgalomból.

A kifogásolt 7 tonnányi mennyiségből több mint 6 tonnát tett ki a bizonytalan eredetű görögdinnye, de ez is jelentéktelen része a nyári forgalomnak.

Hozzátette, hogy a tapasztalatok szerint a bezárásra ítélt vendéglátók igyekeznek minél gyorsabban kiküszöbölni a hiányosságokat, mert érdekük minél hamarabb kinyitni.

Kedvezőek az élőállat-szállítás tapasztalatai is, hiszen a problémák ellenére látszik a javulás, a fuvarozók egyre jobban figyelnek az állatjóléti szempontok betartására – közölte.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 8.

61! – Rekordmennyiségű adó 2024-ben

A különadók újabb évébe lépve joggal merülhet fel a kérdés, hogy az eleinte átmenetiként kommunikált extraprofitadók vajon mikor adják át a helyüket a tényleg söralátét méretű adóbevallásoknak. Mindeközben a gazdálkodók most már olyan addicionális terhekkel is kénytelenek szembenézni, mint az EPR-díj, a szén-dioxid kvóta adó vagy a globális minimumadó. A trendek szintjén mindenesetre az látszik, hogy a különadók alkalmazása újra és újra kitolódik, egyik-másik különadó pedig már fel is szivárgott a rendeletiről a törvényi szabályozás szintjére. Könnyen elképzelhető tehát, hogy az a csökkenés, amelynek tanúi lehettünk még pár évvel ezelőtt az adófajták számát illetően, hosszútávon is megfordult: a tavalyi 59 adófajtához képest idén már összesen 61 adófajtával számolhatunk a Jalsovszky Ügyvédi Iroda gyűjtésének segítségével.
2023. június 7.

A tejtermékeknél is ellátási lánc szemlélet szükséges a szaktárca szerint

„Vizsgáljuk az élelmiszeripar olyan szakágazatainak támogatási lehetőségét a KAP következő felhívásaihoz, amelyek jellemzően hazai alapanyagot dolgoznak fel, valamint az ellátási lánc szemlélet, az együtt gondolkodás és az integráció fontos szerepet játszik a tevékenységük tekintetében” – jelentette ki Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára a Tej Világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón, Dabason az Agrárminisztérium (AM) keddi közleménye szerint.