Kevésbé pesszimistábbak a fogyasztók Európában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 19 országot tömörítő eurózónában 3 ponttal, mínusz 5,1 pontra, 2018 novembere óta a legmagasabb szintre emelkedett a májusi fogyasztói bizalmi index.

Javult a fogyasztói bizalom az euróövezetben és az Európai Unióban májusban – áll az Európai Bizottság pénteken közzétett jelentésében. Májusban már a negyedik egymást követő hónapban emelkedett az index értéke, jóllehet több országban továbbra is szigorú intézkedések vannak érvényben a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében.

Pozitívba váltott több mutató

Az Európai Unió 27 tagállamában ugyancsak 3 ponttal, mínusz 6 pontra nőtt a fogyasztói bizalmi index májusi értéke.

Az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (DG ECFIN) által havi rendszerességgel közölt adat 23 ezer háztartás telefonos megkérdezésén alapul. A válaszadási skála mínusz 100 és 100 között mozog. Az euróövezet GDP-jének több mint felét adja a lakossági fogyasztás.

A gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) az euróövezetben 110,5 pontról 114,5 pontra, az EU-ban pedig 109,9 pontról 113,9 pontra nőtt.

index

A feldolgozóipari mutató az euróövezetben 10,9 pontról 11,5 pontra az EU-ba 9,6 pontról 10,5 pontra emelkedett.

Ugyancsak javult a szolgáltatóipari mutató, az euróövezetben 2,2 pontról 11,3 pontra, az EU-ban 2,9 pontról 11,7 pontra erősödött.

A kiskereskedelmi hangulatindex az euróövezetben mínusz 3 pontról 0,4 pontra, az EU-ban mínusz 1,4 pontról 1,4 pontra változott, az építőipari index az euróövezetben 3 pontról 4,9 pontra, az EU-ban pedig 0,8 pontról 2,7 pontra emelkedett.

Nálunk romlott a kiskereskedelmi hangulat

Javulás következett be májusban a foglalkoztatási várakozásokat tükröző (Employment Expectations Indicator, EEI) mutatószámban is. Az EEI az euróövezetben 107,2 pontról 110,1 pontra, az Európai Unióban 107,9 pontról 110,3 pontra nőtt.

Magyarországon a gazdasági hangulatindex (ESI) 98,9 pontról 103,9 pontra emelkedett. A feldolgozóipari mutató 1,2 pontról 4,4 pontra, a szolgáltatóipari mínusz 18,8 pontról mínusz 8,9 pontra, a fogyasztói hangulatindex mínusz 18,4 pontról mínusz 17,1 pontra, az építőipari 0,3 pontról 5,5 pontra, a foglalkoztatási várakozásokat tükröző mutató pedig 111,3 pontról 112,3 pontra javult. Egyetlen mutató, a kiskereskedelmi hangulatmutató romlott, az áprilisi mínusz 1,9 pontról mínusz 2 pontra.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

GVH-elnök: A fogyasztók mindig az elsők!

Kiállt a magyar fogyasztók érdekei mellett Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke Párizsban az OECD fogyasztóvédelmi bizottsága által rendezett, két napos szakmai konferencián, ahol a résztvevők a digitális és zöld átállást vitatták meg a fogyasztóvédelem oldaláról – közölte a GVH.

2024. október 9.

AM: a sikeres mezőgazdaság alapja a fenntartható élelmiszeripar

Magyarországon a mezőgazdaságnak mindig is erős kultúrája volt, mára pedig azok tudnak sikeres mezőgazdasági országok lenni, ahol sikeres az élelmiszeripar is – mondta Nobilis Márton a Clever Food kiállítás megnyitóján szerdán, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban az Agrárminisztérium (AM) közleménye szerint.

2024. október 7.

Elutasítják a rövid távú lakáskiadás teljes betiltását Budapesten szakmai szervezetek

A rövid távú lakáskiadás esetében a teljes tiltás és a jelenlegi szabályozás közötti kompromisszumot javasolják a hazai turisztikai szakmai szövetségek a kormány számára. Huszonhat szakmai szervezet közös szakmai álláspontot alakított ki az ügyben, amelyet az új Fővárosi Közgyűlés megalakulásának apropóján tettek közzé a Turizmus.com-on.