Ki nyugtatja meg a felügyelőbizottság tagjait?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az utóbbi időben igencsak felkapott téma lett a vezető tisztségviselők fokozódó felelőssége. Maga a téma kétségkívül fontos, az izgalom azonban feleslegesnek tűnik: a szerződésüket betartó, gondosan eljáró vezetőknek nem kell tartaniuk az új polgári törvénykönyv által bevezetett szabályoktól. Jóval kevesebb szó esik az ellenőrzési feladatokat ellátó felügyelő- és auditbizottsági tagok felelősségéről. Nekik van-e félnivalójuk?


A régi szabályok szerint a felügyelőbizottsági tagok felelősségére az általános polgári jogi szabályok vonatkoztak, a társasággal szemben fennálló felelősség alól pedig úgy menthették ki magukat, ha bizonyították: úgy jártak el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható. Habár a jogszabály külön nem mondta ezt ki, az auditbizottsági tagok felelősségére is ugyanezek a szabályok voltak az irányadók.

Az új törvénykönyv rögzíti, hogy a társaságnak okozott károkért a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felelnek. Fontos megjegyezni, hogy a felügyelőbizottsági feladataikkal kapcsolatban a munkavállalói küldöttekre is ugyanezek a szabályok, nem pedig a munkajogi felelősség lesz alkalmazandó. Az auditbizottsági tagok esetében ugyan a jogszabály továbbra is hallgat, mivel azonban az auditbizottság tagjai is szerződéses kapcsolatban (megbízási szerződés) állnak a társasággal, az ő felelősségük is a szerződésszegésre irányadó rendelkezések szerint alakul.

Látjuk tehát, hogy a társaságnak okozott károk esetére valamennyi felügyelő- és auditbizottsági tagra az új Ptk.-nak a szerződésszegésért való felelősséget meghatározó szabályai vonatkoznak. Ha a szerződésszegés bekövetkezik, kimenteni a bizottsági tag úgy tudja magát, ha bizonyítja, hogy a szerződésszegést ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje, vagy a kárt elhárítsa.

Új Ptk – társasági- és cégjogi változások

Az új Ptk. alapjaiban változtatta meg a társasági jog és a cégjog szabályait. A 2014. május 20-i szakmai előadáson és konzultáción szó lesz a gazdasági társaságok szervezetének és működésének változásairól, valamint arról is, hogyan érinti az új törvény a 2014. március 15. előtt alapított cégek működését. Előadóink kitérnek a Ptk.-ból kimaradó szabályok miatti új szabályozás kérdéskörére is.

Értesüljön az új szabályokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak, dr. Kenesei Juditnak, a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága kollégium-vezető helyettesének és dr. Noctha Tibornak, a PTE egyetemi docensének. Jöjjön el 2014. május 20-án szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Első olvasatra ez valóban a korábbiakhoz képest szigorodott felelősségnek tűnik. Hangsúlyozni kell azonban, hogy ezen szabályok alkalmazásának, a felelősségre vonásnak minden esetben előfeltétele a társasággal fennálló szerződés megszegése.

Ez korántsem az új Ptk. által bevezetett újítás, ugyanis a felügyelő- vagy auditbizottsági tagokat a társaság legfőbb szerve a régi szabályok szerint is lényegében akkor vonhatta felelősségre, ha ellenőrzési kötelezettségüket elmulasztották vagy nem megfelelően látták el. Ez továbbra is változatlanul így van, ráadásul azt, hogy a bizottsági tag szerződést szegett (azaz a jogszabályban és a szerződésében meghatározott kötelezettségeit megszegte), a társaságnak kell bizonyítania.

Mit tehet a felügyelő- vagy auditbizottsági tag, hogy még inkább biztonságban érezze magát? Érdemes áttekinteni a társasággal kötött szerződését, és pontosan meghatározni, mi is képezi a feladatát. A szerződésben egyébként a felelősség korlátozására is van mód. A feladatkör pontos és részletes meghatározása célszerű a társaság létesítő iratában, valamint a különféle belső szabályzatokban, ügyrendekben is.

Ezeket a pontosításokat már csak azért is érdemes megtenni, mert a felügyelő- vagy auditbizottsági tag jellemzően nem aktív magatartással okoz potenciálisan kárt a társaságnak, hanem olyan ellenőrzési kötelezettség elmulasztásával, amely, ha megvalósult volna, egy más személy tevőleges, a társaságnak már önmagában is kárt okozó magatartására világított volna rá. Megéri tehát tiszta vizet önteni a pohárba, hiszen ha a bizottsági tag az így világosan rögzített feladatait gondosan ellátja, a szerződésszegés megállapítására nem fog sor kerülni.

 

dr. Klenanc Miklós LL.M.

Réti, Antall és Társai PwC Legal

 


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Csalók élnek vissza az MNB nevével, legyen résen!

Bűnözők tesznek közzé valótlan hirdetéseket az MNB és egy tőzsdei kibocsátó állítólagos befektetési programjáról, amelynél az ügyfelek számlapénzére a jegybank garanciát vállalna – figyelmeztet az MNB.