Előre láthatatlan következményeket okozhat, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lépne ki az Európai Unióból, és így elhagyná a világ legnagyobb egységes piacát – közölte a Budapesti Corvinus Egyetem docense, Gálik Zoltán.
Megegyezés nélkül évekig recesszióba szorulhat a brit gazdaság, amely a koronavírus-járvány miatt is megsínylette az elmúlt időszakot, termelési láncok szakadhatnak meg, és a szolgáltatások hozzáférése is nehezebbé válhat – mondta a szakértő az M1 műsorában.
Szerinte akkor van esély arra, hogy megállapodás szülessen, ha a következő egy-két napban befejezik a tárgyalásokat, utána ugyanis még végső formába kell önteni a megállapodás szövegét, le kell fordítani az EU hivatalos nyelveire, valamint el kell fogadnia az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is.
A tárgyalások fő kérdése most az európai versenyjog, amely nem engedi, hogy egy állam korlátlanul támogassa a piaci szereplőket. Ha az Egyesült Királyság eltér ezektől a szabályoktól, versenyelőnybe kerülhetnek az európai piacra szállító brit cégek.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Az év végére utolérheti magát a világgazdaság – infografika
2021. január 22.

A jelenlegi várakozások szerint a globális GDP akár 5 százalékkal is nőhet az idén, ledolgozva a világjárvány miatti visszaesést. Kína már most pozitívban lehet. Az InfoTandem infografikája.
Nagyot nőtt az irodapiaci kínálat
2021. január 21.
Tavaly a negyedik negyedévben négy irodaépület - a Váci Greens E irodaház, a Szervita Square, a Csalogány 43 irodaterületei és az Alphagon irodaház - átadásával 38 850 négyzetméterrel bővült a budapesti modern irodapiaci állomány - közölte a Budapesti Ingatlan Tanácsadók Egyeztető Fóruma (BIEF).
Harci járműket, lőszereket és aknavetőgránátokat előállító üzemeket is építenek: jön a védelmi ipari stratégia
2021. január 21.
Január végéig elkészül a védelmi ipari stratégia, amelynek a legfontosabb eleme az ágazati klaszterrendszer kiépítése.
Csaknem 7 százalékos idei növekedésre számít a Takarékbank
2021. január 21.
Suppan Gergely szerint a korlátozó intézkedések csak egyes szektorokat céloztak, az érintett ágazatok egy része pedig már részben alkalmazkodni tudott az újabb korlátozásokhoz.
4 százalékkal emelkedhet a minimálbér és a garantált bérminimum
2021. január 20.
A szerdai egyeztetés után az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) készíti el a tervezetet, amit testületi szinten még megvitatnak, hogy hétfőn dönthessenek, és február 1-jétől emelkedhessenek az irányadó bérek.