Közlöny-figyelő – Építőipari rezsióradíj, és ami mögötte van


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kihirdették a minimális építőipari rezsióradíjat. Az adózótól elvárható körültekintés miatt érdemes segítségével kiszűrni az aránytalanul alacsony árajánlatokat.


A Magyar Közlöny 137. száma (2016. szeptember 14., szerda) hirdette ki a minimális építőipari rezsióradíj 2016. évi mértékéről szóló 27/2016. (IX. 14.) MvM rendeletet. Az építőipari minimális rezsióradíjat minden évben az Építőipari Ágazati Párbeszéd Bizottság ajánlása alapján rendeletben határozza meg az ezért felelős miniszter. Jelen rendelet a kihirdetést követő 5. napon, azaz szeptember 19. hétfőn lép hatályba. Ezzel a rezsi óradíj minimális nettó mértéke 2550 Ft-ra emelkedik az eddig érvényes 2490 Ft-ról. Az óradíj kiszámításához figyelembe vett egyes költségnemek szerinti bontást a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

Hogy mindez miért fontos adózási- és könyvelési szempontból? A már sokat emlegetett elvárható körültekintés miatt. Erről egy korábbi cikkünkben már részletesebben írtunk és kiemeltük, hogy a NAV által közölt és rendszeresen karbantartott adatbázisok ellenőrzése legyen minden esetben a leges-legelső lépés egy új szerződéses kapcsolat létrehozása és számla kiállítása-befogadása előtt.

 

Itt azonban nem érdemes megállni, és néhány lépést még megéri tenni a szerződéses partnerünk „ellenőrzése” tekintetében, pl. honlapja, róla szóló kommentek- és hírek keresése, stb.. Építőipari szolgáltatások esetén azonban még egy további eszköz is rendelkezésre áll a megfelelő körültekintéshez, ez pedig a minimális rezsi óradíj.

Az összeg számításának és kihirdetésének célja éppen az, hogy meghatározza azt a legkisebb összeget, amelyet jogszerű működést feltételezve egy építőipari vállalkozás költségei és minimális elvárt haszna megkövetel. Ezzel támpontot kíván a jogszabály adni az aránytalanul alacsony ár meghatározásához, de a Rendeletben meghatározott minimális díj nem kötelező érvényű, így attól lefele is eltérhet az ajánlatadó, ha valós költségei bizonyíthatóan elmaradnak a mintakalkulációtól. Így tehát a tervezett beruházás, megbízás előtt egy rövid számítással gyorsan ellenőrizhető, hogy az ajánlati ár és a tervezett időráfordítás hányadosa vajon ezen rezsióradíj minimális értéke alá vagy felé esik.

Ha a minimális érték alá esik, az természetesen nem feltétlenül jelenti, hogy az ajánlatadó csalárd módon járna el valamely beszerzési vagy működési folyamatában, lehetséges magyarázat a kedvező árazásra, hacsak eleve nem számítási hibáról van szó. Ilyenkor azonban a megbízó (vagy könyvelője, tanácsadója), a saját jól felfogott érdekében, tegyen még egy lépést és ellenőrizze a „nagyon alacsony” ár okát néhány kérdéssel, és igyekezzen megnyugtatóan alátámasztani, hiszen egy adóellenőrzésnél épp ezt fogják kérni.

A cikk szerzője, Kertész Gábor az Accace Hungary adómenedzsere. Az Accace az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

250 ezer forintra nőhet az ingyenes készpénzfelvételi plafon

250 ezer forint lesz az ingyenes készpénzfelvételi plafon, ha az Országgyűlés Gazdasági Bizottsága és plenáris ülése is támogatja a Fogyasztóvédelmi Albizottságban egyhangúan megszavazott javaslatot- írja a közösségi média oldalán Tordai Bence független országgyűlési képviselő.

2024. október 30.

Zsugorodik a magyar gazdaság

2024 harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent a 2023. harmadik negyedévihez képest. Az előző negyedévhez képest – a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint – a gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal csökkent.

2024. október 29.

Jönnek a digitális ikrek, de mik is azok?

A digitális ikrek egy olyan fejlett technológia olyan, amely lehetővé teszi a fizikai objektumok, rendszerek vagy folyamatok virtuális másának létrehozását és szimulációját. Ezek a digitális másolatok valós időben gyűjtik és elemzik az adatokat, elősegítve a hatékonyabb döntéshozatalt, a költségek csökkentését és az innovációt.