Látszólag kevesebb a kockázatos cég


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Idén 49,84 százalékosra csökkent a hazai kockázatos vállalatok aránya a tavalyi 51,36 százalékról – derül ki a Coface Hungary hitelbiztosító legfrissebb adataiból (a társaság 1-től 10-ig osztályozza a cégeket, a 10-es jelenti a legjobb besorolást). Jó hír, hogy a leginkább kockázatosnak minősített (1 és 5 közé besorolt) hazai cégek aránya csökkent.

Az adatokkal ugyanakkor óvatosan kell bánni, mert az idei számok az előző lezárt gazdasági év – most tehát a 2010-es – nyomán születtek, tehát a javulás a 2010-es év eredményeit mutatja – értékelte a számokat Bagyura András. A Coface Hungary kereskedelmi igazgatója úgy véli: azóta romlott a helyzet a gazdasági konjunktúra elmaradása és a forint gyengülése miatt. Nagy kockázatot jelent, hogy a cégek közel negyede a kockázatos és nem kockázatos besorolás határán, az ötös kategóriában van; ezek bármelyik irányba történő elmozdulása jelentősen befolyásolhatja a cégek minősítését – mondta a szakember.

Térségi összevetésben a magyar számok jobbak az átlagosnál: a közép-kelet-európai cégek közel 54 százalékát közepesen kockázatosnak vagy kockázatosnak minősítette a Coface; ezen cégek aránya 5 százalékponttal nütt éves szinten.

Nagyon kell figyelni a partnercégek tevékenységét – tanácsolja Bagyura. Minden el kell követni ugyanis, hogy ne érjen minket váratlanul, ha a partnercégnél likviditási problémák adódnak. A meglepetést korai információgyűjtéssel, cégminősítéssel, monitoring szolgáltatások igénybe vételével lehet elkerülni. Amikor partnerünk fizetésképtelenné válik, gyorsan és hatékonyan kell rá reagálni – az így fellépő hitelezők jóval nagyobb arányban jutnak a pénzükhöz, mint azok, akik kivárnak – tanácsolja a szakember.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 7.

AM: januártól a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket

Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket. A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban – a termelők védelme érdekében – ennek megszegése jövő év elejétől már közigazgatási bírsággal is jár – közölte az Agrárminisztérium (AM).

2024. december 7.

Teljes lendülettel épül a debreceni BMW-gyár

A BMW új debreceni gyárának építése teljes lendülettel zajlik, az ezzel kapcsolatos tervek változatlanok – közölte a gyár elnök-vezérigazgatója. Korábban olyan hírek röppentek fel, hogy a német autóipar válsága a BMW debreceni beruházását is érintheti.