Magukat ellenőriztethetik a vállalkozások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány honlapján olvasható jogszabálytervezet számos, a vállalkozásokat érintő hatósági eljárást rövidítene és egyszerűsítene, és többek között lehetővé tenné, hogy a cég saját maga kérjen szakhatósági ellenőrzést, amivel elkerülhetné a későbbi bírságolást.


A kormány az Egyszerűsítési Program keretében egymás után vizsgálja felül a hatósági eljárásokat, és szünteti meg a felesleges bürokráciát. Az egyszerűsítés egyik következő állomása, a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (KET) tervezett módosítása, amellyel közvetve tovább csökkenhetőek a vállalkozói adminisztratív terhek.

A tervezet tartalma szorosan illeszkedik az Egyszerű Állam Programban foglaltakhoz, hiszen számos hatósági eljárás határidejét és az azokban résztvevő hatóságok számát is csökkenti.

Többek között a beruházásokhoz kapcsolódó engedélyezési eljárások elhúzódása és visszaszorítása érdekében maximálja és radikálisan rövidíti a szakhatóság döntéshozatalára rendelkezésre álló időt és csökkenti a résztvevő szakhatóságok számát.

Ezekkel a módosításokkal nem csak a vállalkozók adminisztrációs terhei csökkennek, hanem az eljárások lefolytatásának az ideje is rövidül, hiszen az új szabályozás lehetővé tenné a szakhatóságok eljárási idejének az ügyintézési határidőbe történő beszámítását, valamint szigorítja a szakhatósági eljárásokra vonatkozó határidő-meghosszabbítás lehetőségét.

Az új szabályozás eredményeként az ügyfelek, különösen a vállalkozások – ha azt törvény vagy kormányrendelet nem zárja ki – saját magukra kérhetik a hatósági ellenőrzést, amelynek eredményeképp akár el is kerülhetik a szankciókat (pl. a bírságolást), mivel az átvilágítás elsősorban a hibák feltárására irányulna, és határidőt adna ez utóbbiak helyrehozatalára.

Az előterjesztés erősíti az ellenőrzési eljárás nyilvánosságát. A nyilvános ellenőrzési eljárás célja alapvetően olyan útmutatót biztosítani az ügyfél, (állampolgár) részére, amelyből a szerteágazó jogszabályi környezet hiányában is megismerheti, milyen jogszabályi követelményeknek kell eleget tennie.

Az Egyszerű Állam Program eddigi eredményeiről korábbi cikkünkből tájékozódhat.

(forrás: Kormány.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).