Mazars: lendületben maradt a régiós M and A piac


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Mazars és a Mergermarket közös idei jelentése alapján csak átmeneti zavart okozott a közép-kelet-európai (CEE) országok összeolvadási és felvásárlási (M and A) piacán a koronavírus-járvány, miután az üzletkötési kedv az év második felében ismét fellendült. A „CEE Látkép: Külföldi befektetések” című jelentés 2020/2021-es kiadása átfogó képet ad az elmúlt évben megvalósult regionális vállalati összeolvadásokról és felvásárlásokról, valamint betekintést nyújt a következő hónapok kihívásaiba és lehetőségeibe. A tanulmány szerint a magyar kereskedési piac megtartotta az egy évvel korábbi lendületét, az összesített ügyletérték csaknem a nyolcszorosára nőtt.

2019-hez képest tavaly 11 százalékkal, összesen 42,3 milliárd euróra nőtt az ügyletek összértéke a CEE-régióban még úgy is, hogy közben a tranzakciók darabszáma (648) 16 százalékos csökkenést mutatott. Az ügyletértékek növekedési mértéke a világjárvány ellenére is jelzi a régió tartós vonzerejét a megaüzletek iránt érdeklődő befektetők körében. Ha figyelmen kívül hagyjuk Oroszországot, a régió legnagyobb gazdaságát, akkor 2020-ban az éves ügyletértékek 28 százalékkal növekedtek.

A nemzetközi befektetők számára továbbra is vonzó a régió: a korábbi évekkel összhangban a teljes ügyletérték 49 százalékát tették ki, összesen 23,9 milliárd euró befektetésével. Fabrice Demarigny, a Mazars pénzügyi tanácsadásért felelős nemzetközi vezetője kiemeli, hogy „globális szinten a CEE-országok megítélése stabil. A régióba továbbra is erős és egyenletes a befektetések beáramlása a világ minden pontjáról.”

A magyar kereskedési piac 2020-ban is megtartotta egy évvel korábbi lendületét összesen 31 üzletkötéssel, amely hasonló a 2019-es mennyiséghez. Ugyanakkor az összesített ügyletérték csaknem a nyolcszorosára nőtt: a tavalyelőtti 378 millió euróval szemben 2020-ban elérte a 3 milliárd eurót. A magyar érdekeltségű tranzakciók közül kiemelkedett a három állami tulajdonú hitelező, a Budapest Bank, az MKB Bank és a Takarékbank fúziós megállapodása, mely az egész CEE-régiót tekintve a negyedik legnagyobb nyilvánosságra hozott ügylet lett az előző évben.

Benedek Zoltán, a Mazars partnere kiemelte: a belföldi M&A szektor meglehetősen aktívnak számít. A különösen élénk ágazatok közé tartozik Magyarországon az informatika, az egészségügy és a megújuló energiaforrások. Benedek Zoltán arra számít, hogy a következő időszakban több befektetési, beszállási lehetőség bukkan fel a piacon, olyan bajba jutott ágazatokban, mint a kiskereskedelem és az idegenforgalom, de a logisztika is az érdeklődés középpontjába kerülhet.

A magántőke (private equity) továbbra is rendkívül aktív volt 2020-ban: a nyilvánosságra hozott kivásárlások 40 százalékos éves emelkedéssel 3,9 milliárd euróra nőttek. A private equity-k az értékesítésben is jól teljesítettek: 2019-hez képest ezek a tranzakciók 11 százalékos növekedéssel elérték a 8,1 milliárd eurós értéket.

„A Covid-19 valójában több lehetőséget teremt a magántőke és a pénzügyi befektetők számára, mert általában elegendő likviditással és HR-erőforrással rendelkeznek az akvizíciók végrehajtásához” – közölte Lukáš Hruboň, a Mazars Csehország tranzakciós tanácsadási vezetője.

A koronavírus elleni vakcinák elterjedése 2021 második felére remélhetőleg stabilabb üzletkötési környezetet eredményez majd. Azonban a járvány új hullámai, a nemzetközi viták és a váratlan gazdasági sokkok kockázata mindig fennáll.

Mindazonáltal Michel Kiviatkowski, a Mazars pénzügyi tanácsadásokért felelős közép-kelet-európai vezetője pozitív évre számít a térség esetében, mely „remekül átvészelte 2020-at, és mivel versenyelőnyei egyre inkább előtérbe kerülnek, ezért a CEE-régió jó helyzetben van, hogy az M&A egyik globális központja legyen.”

A tanulmány további fontos megállapításai:

–          Továbbra is négy ország uralja a piacot.  Az ügyletérték szempontjából az első négy ország ugyanaz maradt, mint 2019-ben: Oroszország, Lengyelország, Csehország és Ausztria. Az év tíz legjelentősebb tranzakciója közül négy is a régió legnagyobb piacán, Oroszországban jött létre. Mindeközben az elmúlt év legnagyobb üzletét Ausztriában, a legtehetősebb CEE-országban kötötték. A megállapodás eredményeként az osztrák olajipari vállalat, az OMV 36 százalékról 75 százalékra növelte a részesedését a Borealis petrolkémiai vállalatban 5,712 milliárd euróért.

–          A technológiai szektor virágzik a világjárvány közepette. A közép-kelet-európai régióban létrejött megállapodások túlnyomó többségét ebben az iparágban kötötték: az 57 tranzakció értéke elérte a 2,5 milliárd eurót, ami nagyságrendben 12 százalékos, értékben pedig 34 százalékos éves növekedést jelent. A bejövő ügyletek értékét tekintve az energia és a közüzemi szolgáltatások továbbra is őrzik vezető helyüket 9,1 milliárd eurós összértékkel, mely 20 százalékos éves növekedésnek felel meg.

–          Növekszik a térségen belüli ügyletek száma. A régión belüli határokon átnyúló tranzakciók a teljes érték 13 százalékát tették ki. Ez összességében 6 százalékos növekedést jelent az elmúlt öt év eredményeit tekintve csúcstartó 2019-hez képest.

A teljes jelentés letölthető innen: https://eng.mazars.hu/content/download/1041672/54330554/version//file/Investing%20in%20CEE%202020_21.pdf


Kapcsolódó cikkek

2018. május 14.

Cégfelvásárlások: kedvező a piaci környezet

Ugyan az elmúlt évben a közép-kelet-európai régióban és Magyarországon is bizonyos mértékben csökkent a tranzakciós aktivitás az M&A piacon, azonban a gazdasági növekedés és alacsony forrásköltségek továbbra is kedvező környezetet biztosítanak a tranzakciók megvalósulásához– derül ki a Deloitte új tanulmányából. A 2017-es évben 376 tranzakciót bonyolítottak a régióban, amely 7 százalékos csökkenést mutat a tavalyi évhez képest. A nyilvános adatok alapján a legnagyobb összegű felvásárlások a távközlési és a pénzügyi szektorban valósultak meg. Az ingatlanpiac sikeres évet zárt, több új befektető is megjelent Magyarországon.