Nagyot nőtt az idegenforgalom


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A forgalom 9,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest júliusban.


A külföldi vendégek 12,1, a belföldiek 7,5 százalékkal több vendégéjszakát töltöttek el júliusban a magyarországi szálláshelyeken, így a forgalom 9,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A szálláshelyek bruttó árbevétele 17,6 százalékkal haladta meg a tavaly júliusit, és 43,2 milliárd forintot tett ki. Ebből a szállásdíj bevétel 27,5 milliárd forint volt, 19,9 százalékkal nőtt tavaly júliushoz képest. A vendéglátás 7,5 milliárdos bevétele 12,0, az egyéb bevételek pedig 15,2 százalékkal emelkedtek, 8,2 milliárd forintot tettek ki.

A szállodák júliusi szobakihasználtsága átlagosan 4,7 százalékponttal, 66,7 százalékra emelkedett.

Júliusban a külföldi vendégek száma 12,2, az általuk eltöltött 1 millió 755 ezer vendégéjszaka 12,1 százalékkal nőtt. A külföldivendég-éjszakák száma a kilenc turisztikai régióból nyolcban emelkedett, Dél-Alföldön viszont csökkent.

A júliusi vendégforgalom nagysága alapján a hat legjelentősebb küldő ország mindegyikéből két számjegyű növekedést mutatott a kereslet: a legdinamikusabban az Egyesült Királyságból és az Egyesült Államokból gyarapodott a vendégéjszakák száma 28, illetve 23 százalékkal, továbbá a lengyel, a holland, a német és a cseh turisták vendégforgalma is 15-18 százalék közötti ütemben nőtt.

A belföldi vendégek száma 12,2, az általuk eltöltött 2 millió 189 ezer éjszaka 7,5 százalékkal bővült. A belföldivendég-éjszakák alapján mért vendégforgalom mind a kilenc turisztikai régióban nőtt.

A külföldivendég-forgalom és a bevételek alakulását befolyásolták a valutaárfolyamok is. A forint euróval szembeni havi átlagárfolyama 2 forinttal, 312 forintra gyengült – közölte a KSH.

Széchenyi Pihenőkártyával 9,3 százalékkal többet költöttek júliusban. A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján 2249 egység fogadott el pihenőkártyát, 3 milliárd 58 millió forint értékben.

Január-júliusban a szálláshelyek 6,7 százalékkal több, összesen 14 millió 395 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A külföldi vendégek 7 millió 233 ezer, a belföldi vendégek 7 millió 162 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken, a külföldiek vendégéjszakáinak száma 6,6, a belföldieké 6,9 százalékkal nőtt.

A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 2,8 százalékponttal, 52 százalékra emelkedett az első fél évben. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 11,0 százalékkal több, 201 milliárd forint bruttó árbevételt értek el január-júliusban. A SZÉP-kártya felhasználási értéke 3,9 százalékkal nőtt, összesen 9 milliárd 903 millió forintot költöttek vele.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Kísérleti üzemanyagár-statisztikát indít a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a régiós üzemanyagárak monitorozása és összehasonlíthatósága érdekében 2024. április 19-én pénteken közzéteszi új kísérleti statisztikáját. Az üzemanyagár-kísérleti statisztika alapját az Eurostat Weekly Oil Bulletin jelenti, amelynek adataiból a KSH régiós átlagárat számol a 95-ös benzin és dízelüzemanyagokra vonatkozóan – jelentette be szerdán a KSH.

2024. április 17.

Hatalmasak az anyagi különbségek a középkorúak táborában

Bár az infláció visszahúzódott, a középkorúak jövedelme nem emelkedett jelentősebben, így érdemben nem változott az anyagi helyzetüket jónak vagy gyengének látók aránya. A K&H biztos jövő felmérés idei első negyedéves eredményei szerint a 30-59 évesek 58 százaléka inkább pozitívnak tartja az anyagi helyzetét, 42 százalékuk pedig gyengének. A válaszadók háztartásában az átlagos jövedelem 499 ezer forint volt, ami magas értéknek számít, ugyanakkor a korábban látott emelkedés megállt. A középkorúak 2 százaléka átlagosan 232 ezer forintos háztartási jövedelem mellett úgy érzi, hogy nélkülöznie kell, míg a másik végletet a 751 ezer forintos átlaggal rendelkezők képviselik, akiknek nincs anyagi gondja és rendszeresen félre tudnak tenni.