Nemcsak a koronavírus miatt fékez az építőipar Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az uniós költségvetési ciklus vége, az önkormányzati megrendelések visszaesése és a járvány együtt okozták az építőipar teljesítményének visszaesését – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke.

Az első öt hónapban 5,6 százalékkal volt kisebb az építőipar teljesítménye a tavalyi év azonos időszakához képest – mondta az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerda reggel az M1 aktuális csatornán.

Koji László elmondta, a csökkenés hátterében nem a koronavírus-járvány áll, hiszen már tavaly is 12 százalékkal kevesebb volt a megrendelések mértéke.

A csökkenés oka inkább az, hogy az uniós forrásokat már „beépítették”, vagyis felhasználták, és jelenleg az új EU-s költségvetési ciklus kezdetét várják.

Ezzel párhuzamosan az önkormányzatok is „eltűntek” a piacról: körülbelül a felére esett vissza települések megrendelése – mondta Koji László, hozzátéve, ez részben a múlt évi önkormányzati választásokkal van összefüggésben, részben pedig a járványhelyzettel.

Kifejtette, jelenleg körülbelül 16 százalékkal kisebb az építőipar rendelésállománya, és „a vírusra 3-4 százalékot tudunk ráfogni”.

Szólt arról is, nagy reményeket fűznek a kormány gazdaságélénkítő programjához, és úgy látják az állami forrásokra szeptember-október környékén tudnak pályázni.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Magyarországnak bőven van teendője a régiós “hosszútávfutásban”

A tíz- és húszéves időtávon kirajzolódó trendek – ezen belül az egyik fontos mutató, a vásárlóerő-paritáson mért egy főre jutó GDP – alapján a magyar gazdaság gyengébben áll a többi régiós országhoz képest. Az uniós átlag háromnegyedénél jár most Magyarország, míg Csehország 91, Lengyelország 80, Románia 78 százalékos arányt tud felmutatni, miközben Szlovákia viszont csak 73 százalékot. Ahhoz, hogy a magyar felzárkózás ütemesebb legyen, a képzett, minőségi munkaerő irányába kell elmozdulni.

2024. április 19.

Az MNB 28 millió forintra bírságolta az UniCredit Bankot

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) több mint 28 millió forint bírságot szabott ki az UniCredit Bankra a pénzmosás- és terrorizmusfinanszírozás-megelőzési tevékenysége kapcsán feltárt hiányosságok miatt; a hiányosságok nem veszélyeztetik a hitelintézet biztonságos működését – közölte a jegybank pénteken.

2024. április 19.

Rosszul meghatározott árral sokat lehet bukni az ingatlaneladáson

Minél hosszabb ideig van a piacon egy ingatlan, annál nagyobb az esély, hogy csak komoly árengedménnyel lehet értékesíteni, mutatott rá az Otthon Centrum elemzése, amely az értékesítési idő és az alku mértékének összefüggését vizsgálta.