Nemcsak a koronavírus miatt fékez az építőipar Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az uniós költségvetési ciklus vége, az önkormányzati megrendelések visszaesése és a járvány együtt okozták az építőipar teljesítményének visszaesését – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke.

Az első öt hónapban 5,6 százalékkal volt kisebb az építőipar teljesítménye a tavalyi év azonos időszakához képest – mondta az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke szerda reggel az M1 aktuális csatornán.

Koji László elmondta, a csökkenés hátterében nem a koronavírus-járvány áll, hiszen már tavaly is 12 százalékkal kevesebb volt a megrendelések mértéke.

A csökkenés oka inkább az, hogy az uniós forrásokat már „beépítették”, vagyis felhasználták, és jelenleg az új EU-s költségvetési ciklus kezdetét várják.

Ezzel párhuzamosan az önkormányzatok is „eltűntek” a piacról: körülbelül a felére esett vissza települések megrendelése – mondta Koji László, hozzátéve, ez részben a múlt évi önkormányzati választásokkal van összefüggésben, részben pedig a járványhelyzettel.

Kifejtette, jelenleg körülbelül 16 százalékkal kisebb az építőipar rendelésállománya, és „a vírusra 3-4 százalékot tudunk ráfogni”.

Szólt arról is, nagy reményeket fűznek a kormány gazdaságélénkítő programjához, és úgy látják az állami forrásokra szeptember-október környékén tudnak pályázni.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 22.

Nagy kihívás a karbonsemlegesség elérése

Az Európai Unió 2050-re kitűzött klímasemlegességi célját a hazai vállalatok közül egyre többen ismerik, de elsősorban nehézségként, nem pedig lehetőségként tekintenek rá. „A cégvezetők tisztában vannak azzal, hogy iparáguk környezeti lábnyoma számottevő – de saját szerepüket kedvezőbbnek ítélik meg, mint az iparágukét” – mutatta be a K&H fenntarthatósági indexe mögött meghúzódó kutatás eredményeit Suba Levente, a pénzügyi csoport fenntarthatósági vezetője.