Optimistábbak a cégek a kamara szerint


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Javultak a cégek üzleti várakozásai az MKIK friss felmérése szerint.


Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI) huszonkilencedik alkalommal készítette el vállalati féléves konjunktúra vizsgálatát több mint 14 000 cég megkeresésével; 2012 áprilisában minden eddiginél többen, 2558-an válaszoltak a kérdésekre.

A kamara tájékoztatása szerint a GVI konjunktúra mutatója az októberi 1,3 pontról 7,4 pontos növekedést követően 8,7 pontra emelkedett. Több részmutatónál továbbra is megfigyelhető a gazdasági válság hatása, különösen az erőteljesen érintett szektorokban. Az építőiparra eddig nem látott mélységű visszaesés a jellemző, az idén áprilisra az építőipar kapacitáskihasználtsága 64,4 százalékra csökkent.

A vállalat nagyságát tekintve minden csoportnál növekedett a GVI konjunktúra mutató értéke, a legrosszabb helyzetről továbbra is a mikrovállalkozások vezetői számoltak be, a nagy cégeknél 14 pontról 23 pontra, a közepes cégeknél 3 pontról 11 pontra, a kis cégeknél mínusz 13 pontról mínusz 6 pontra javult az érték. A mikrocégek körében továbbra is mínusz 30 pontot jelez a mutató.

Az MKIK GVI felmérése szerint a várható munkaerő-kereslet emelkedett az októberi felmérés óta, ami a következő hónapokban a versenyszférában a foglalkoztatottság gyarapodását, illetve a viszonylag magas munkanélkülisége ráta csökkenését jelzi előre.

A cégek rendelésállományuk bővülésére számítanak, amit nem a belső kereslet bővülésére, hanem az export várható emelkedésére alapoznak. A válaszadók 44 százalékánál várhatóan nem változik a beruházási aktivitás, 36 százalékuk növekedésre, 20 százalékuk csökkenésre számít – közölte az MKIK a felmérés eredményét.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Elindult a vállalkozások digitális megújulását támogató DIMOP Plusz hitelprogram

December 5-től már igényelhető az európai uniós forrásból megvalósuló DIMOP Plusz hitelprogram két pályázata, amelyek a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatását célozzák. Az összesen 35 milliárd forint keretösszegű pályázatok az MBH Bank által üzemeltetett MFB Pont Plusz hálózaton keresztül igényelhetőek. Előnyük, hogy nulla százalékos fix kamat mellett kínálnak kedvező finanszírozást a digitalizációs megújulást célzó fejlesztésekhez, a digitalizációs szempontból kevésbé fejlett vállalatok esetében pedig akár az igényelt összeg fele vissza nem térítendő támogatássá is válhat.