Pesszimisták a német vállalatok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az export és az ipari termelés csökkenésére, a foglalkoztatás növekedésének a megtorpanására számít a német vállalatok többsége 2020-ban az Institut der deutschen Wirtschaft (IW) gazdaságkutató intézet hétfőn publikált prognózisa alapján.

A 2300 gazdasági szereplő megkérdezésével készült prognózisában az IW kimutatta, hogy a megkérdezettek körében a pozitív és negatív exportvárakozások egyenlege a 2009-es gazdasági válság óta első alkalommal fordult negatívba 13 százalékponttal. A nyugati tartományokban a vállalkozásoknak mindössze 16 százaléka számít az export növekedésére, a keleti tartományokban pedig még ennél is kevesebb, tíz százaléka.

A külkereskedelmi kilátásokkal szemben erősödő pesszimizmus az ipari termelés alakulásával szembeni várakozásokon is érezteti a hatását: míg a 2018 tavaszán a pozitív és negatív várakozások egyenlege még 40 százalékponttal állt a pozitív oldalon, addig 2019 őszére már hét százalékponttal a negatív oldalra billent. Hasonló mértékűen pesszimista kilátásokra legutóbb hét évvel ezelőtt volt példa.

A megkérdezetteknek közel egyharmada számít a termelés csökkenésére 2020-ban, a legnagyobb arányban az alapanyagokat termelő, például a vegyipari vállalatok, illetve az exportkeresletnek erősen kitett, a beruházási javakat gyártó gépipari vállalatok körében.

A megkérdezett vállalatok válaszai alapján a foglalkoztatás sem nő tovább.

A munkahelyteremtő beruházási szándék szaldója mínusz négy százalékpontra billent, holott 2018 tavaszán még plusz 35 százalékponton állt. A foglalkoztatás növekedésével szembeni borús várakozásaikat viszont nem kizárólag a világgazdaság és az exportkereslet csökkenésével magyarázták a megkérdezett német gazdasági szereplők. A foglalkoztatási szándék gyengüléséhez nagyban hozzájárult a munkabér- és energiaköltségek növekedése, valamint a szabályozási és igazgatási környezet szigorodása, amelyek együttesen jelentősen lerontották nemzetközi összehasonlításban Németország vállalkozási telephelyként játszott szerepét.

Összességében azzal együtt is, hogy Németországban 2005 óta a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság dacára is 5,5 millió munkahely létesült, 2020-ban a felmérésbe bevont vállalatok 29 százaléka már leépítéseket tervez és az egyenleg is mínuszba fordult.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 17.

Kísérleti üzemanyagár-statisztikát indít a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a régiós üzemanyagárak monitorozása és összehasonlíthatósága érdekében 2024. április 19-én pénteken közzéteszi új kísérleti statisztikáját. Az üzemanyagár-kísérleti statisztika alapját az Eurostat Weekly Oil Bulletin jelenti, amelynek adataiból a KSH régiós átlagárat számol a 95-ös benzin és dízelüzemanyagokra vonatkozóan – jelentette be szerdán a KSH.

2024. április 17.

Hatalmasak az anyagi különbségek a középkorúak táborában

Bár az infláció visszahúzódott, a középkorúak jövedelme nem emelkedett jelentősebben, így érdemben nem változott az anyagi helyzetüket jónak vagy gyengének látók aránya. A K&H biztos jövő felmérés idei első negyedéves eredményei szerint a 30-59 évesek 58 százaléka inkább pozitívnak tartja az anyagi helyzetét, 42 százalékuk pedig gyengének. A válaszadók háztartásában az átlagos jövedelem 499 ezer forint volt, ami magas értéknek számít, ugyanakkor a korábban látott emelkedés megállt. A középkorúak 2 százaléka átlagosan 232 ezer forintos háztartási jövedelem mellett úgy érzi, hogy nélkülöznie kell, míg a másik végletet a 751 ezer forintos átlaggal rendelkezők képviselik, akiknek nincs anyagi gondja és rendszeresen félre tudnak tenni.