Pesszimisták a német vállalatok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az export és az ipari termelés csökkenésére, a foglalkoztatás növekedésének a megtorpanására számít a német vállalatok többsége 2020-ban az Institut der deutschen Wirtschaft (IW) gazdaságkutató intézet hétfőn publikált prognózisa alapján.

A 2300 gazdasági szereplő megkérdezésével készült prognózisában az IW kimutatta, hogy a megkérdezettek körében a pozitív és negatív exportvárakozások egyenlege a 2009-es gazdasági válság óta első alkalommal fordult negatívba 13 százalékponttal. A nyugati tartományokban a vállalkozásoknak mindössze 16 százaléka számít az export növekedésére, a keleti tartományokban pedig még ennél is kevesebb, tíz százaléka.

A külkereskedelmi kilátásokkal szemben erősödő pesszimizmus az ipari termelés alakulásával szembeni várakozásokon is érezteti a hatását: míg a 2018 tavaszán a pozitív és negatív várakozások egyenlege még 40 százalékponttal állt a pozitív oldalon, addig 2019 őszére már hét százalékponttal a negatív oldalra billent. Hasonló mértékűen pesszimista kilátásokra legutóbb hét évvel ezelőtt volt példa.

A megkérdezetteknek közel egyharmada számít a termelés csökkenésére 2020-ban, a legnagyobb arányban az alapanyagokat termelő, például a vegyipari vállalatok, illetve az exportkeresletnek erősen kitett, a beruházási javakat gyártó gépipari vállalatok körében.

A megkérdezett vállalatok válaszai alapján a foglalkoztatás sem nő tovább.

A munkahelyteremtő beruházási szándék szaldója mínusz négy százalékpontra billent, holott 2018 tavaszán még plusz 35 százalékponton állt. A foglalkoztatás növekedésével szembeni borús várakozásaikat viszont nem kizárólag a világgazdaság és az exportkereslet csökkenésével magyarázták a megkérdezett német gazdasági szereplők. A foglalkoztatási szándék gyengüléséhez nagyban hozzájárult a munkabér- és energiaköltségek növekedése, valamint a szabályozási és igazgatási környezet szigorodása, amelyek együttesen jelentősen lerontották nemzetközi összehasonlításban Németország vállalkozási telephelyként játszott szerepét.

Összességében azzal együtt is, hogy Németországban 2005 óta a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság dacára is 5,5 millió munkahely létesült, 2020-ban a felmérésbe bevont vállalatok 29 százaléka már leépítéseket tervez és az egyenleg is mínuszba fordult.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. május 26.

Eljárás indult nagy élelmiszerláncok ellen, mert országszerte rögzíthették egyes üdítőitalok árait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) alapos gyanúja szerint a lengyel Maspex-csoport magyarországi üdítőgyártó leányvállalata valószínűleg több viszonteladó partnerével, így nagy élelmiszerláncokkal – többek között az Aldival, a CBA-val, egyes COOP partnerekkel és a Tescóval – együttműködve rögzítette egyes termékeinek minimális fogyasztói árait – közölte a GVH

2023. május 26.

Digitális megfelelés – Compliance és kiberbiztonság az AI árnyékában

A Wolters Kluwer Hungary szervezésében 2023. május 10-én tartott webináriumon két fontos területet, a mesterséges intelligenciát és a kiberrezilienciát tekinttették át a megfelelés szemszögéből az előadók – dr. Firniksz Judit, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Versenyjogi Kutató Központjának kutatója, Kocsis-Tóth Szilvia a Vodafone Magyarország mesterséges intelligencia szakértője, valamint dr. Zala Mihály az Ernst&Young kiberbiztonsági szakértője.

2023. május 25.

A kormány óriási lehetőségeket lát az élelmiszeriparban

A kormány óriási lehetőségeket lát az élelmiszeriparban, nem véletlen, hogy a korábbi 468 milliárdról ebben az uniós ciklusban 750 milliárd forintra emelte az ágazat fejlesztésére fordítható forrásokat – mondta az Agárminisztérium (AM) élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszabercelen.