Próbaidő kikötése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Új dolgozót felvéve gyakran kötnek ki próbaidőt a felek. Előnyös megoldás nem csak a foglalkoztatónak, de a dolgozónak is. Ha nem teljesülnek az előzetes elvárások, akkor viszonylag könnyen meg lehet egymástól szabadulni.

A próbaidővel kapcsolatos legfontosabb tudnivaló, hogy az kizárólag a munkaszerződésben és a munkaviszony létesítésekor köthető ki. Jogellenes tehát, ha bizonyíthatóan a munkába lépés napját követően kötnek a felek olyan munkaszerződést, amelyben próbaidő is szerepel. A munkába lépést követően tehát a próbaidő kikötését már nem lehet pótolni. A próbaidő ellenben nem csak a határozatlan, de a határozott időre szóló munkaviszony esetén is alkalmazható.

A próbaidő a Munka Törvénykönyve (Mt.) szerint fő szabályként harminc napra szól. Így, ha a felek a munkaszerződésben próbaidőt kötnek ki, de annak az időtartamát nem határozzák meg, akkor 30 naposnak kell tekinteni. Kollektív szerződés, illetve a felek ellenben ennél rövidebb vagy hosszabb, de legfeljebb három hónapig terjedő próbaidőt is megállapíthatnak. Fontos tudni továbbá, hogy a próbaidő meghosszabbítás tilos.

A próbaidő lényege abban fogható meg leginkább, hogy annak ideje alatt a munkaviszony azonnali hatállyal, indokolás nélkül bármikor megszüntethető. Az azonnali hatályú, indokolás nélküli megszüntetés lehetőségével akár a munkáltató, akár a dolgozó élhet. Különösen előnyös lehet a próbaidő a dolgozó számára akkor – mutat rá az Mt-hez fűzött kommentár – ha egyszerre több álláslehetőségre is pályázott és a próbaidő tartama alatt máshonnan kedvezőbb ajánlatot kapott, hiszen így azonnal elvállalhatja és betöltheti az új munkakörét.

Az azonnali hatályú megszüntetés jogi szempontból nem felmondásnak minősül, éppen ezért nem érvényesülnek a felmondáshoz kapcsolódó korlátozások és tilalmak sem. Ez azt jelenti, hogy az azonnali hatályú, indokolás nélküli munkaviszony megszüntetésre akár a keresőképtelenség ideje alatt is sor kerülhet.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 11.

Duna House: 43 millió forintra nőtt a lakások átlagára

Országos átlagban már 43 millió forinthoz közelít az otthonteremtésre fordított összeg, amennyiben egy élhető, megközelítőleg 57 négyzetméteres lakás vásárlását tervezi a vevő – tudatta a Duna House.

2024. október 10.

Védeni kell a fogyasztókat zöld és digitális átállás során

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) fogyasztópolitikai bizottságának első miniszteri szintű ülésén elfogadták a fogyasztók kettős átmenet keretében történő hatékony védelméről szóló nyilatkozatot, melyhez a fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is csatlakozott – jelentette be csütörtökön a minisztérium.

2024. október 10.

EY: hatályba lép a NIS2, büntetés járhat a figyelmetleneknek

Pár nap és élesedik a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv, amely több ezer cégre vonatkozik Magyarországon. A regisztrációt elmulasztó társaságok akár szankciókra is számíthatnak a hatóságtól. Az érintett vállalkozásoknak az év végéig le kell szerződniük a biztonsági vizsgálatra jogosult auditorral is, ugyanis, ha nem végzik el időben az IT rendszereik felülvizsgálatát akár több millió eurós büntetésre is számíthatnak.