Szépen kaszáltak a bankok tavaly


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bankszektor 2021-ben 820 milliárd forint konszolidált nettó nyereséget ért, több mint kétszeresét az előző évi 385 milliárd forintnak és 126 milliárd forinttal meghaladta a 2019-es összeget, míg a negyedik negyedévi eredmény 178 milliárd forint volt.

A múlt évben összesen 5 hitelintézet volt veszteséges, pontosan a fele az előző évben veszteséges hitelintézetek számának – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján hétfőn közzétett előzetes adatokból.

A költségek is nőttek

A tőkearányos jövedelmezőség (RoE) az előző évi 6,4 százalékosról 11,6 százalékosra, az eszközarányos jövedelmezőség (RoA) 0,6 százalékról 1,2 százalékosra javult.

Az előző évekénél számottevően jobb eredményben jelentős szerepet játszott a 17,8 százalékkal magasabb, 1661 milliárd forint nettó kamateredmény és a 12,6 százalékkal nagyobb, 932 milliárd forint díj- és jutalékeredmény. A növekedéshez hozzájárult a hitelállomány 17,0 százalékos és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírállomány 13,0 százalékos emelkedése.

bankok

A működési bevételek 14,1 százalékos növekedésével szemben a költségek 7,9 százalékkal haladták meg az előző évieket.

Míg 2020-ban a korábbi éveknél jóval nagyobb, 399 milliárd forint nettó értékvesztés és céltartalékképzés történt, tavaly ez 61,0 százalékkal kisebb 156 milliárd forint volt. Míg 2020-ban az eredmény 43,6 százalékát vitte el megképzett értékvesztés, addig tavaly ez csak 13,7 százalék volt.

17 százalékkal nőtt a hitelállomány

A két legjelentősebb eszköztípus továbbra is a hitelek és a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya, amelyek együttesen az eszközök 85,6 százalékát tették ki mind 2020, mind 2021 végén. A hitelállomány 6472 milliárd forintos, 17,0 százalékos éves növekedése valamivel magasabb mint a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állományának 1748 milliárd forintos, 13,0 százalékos emelkedése, így az eszközállományon belüli részesedése kis mértékben, 63,6 százalékra emelkedett.

A teljes forrásállományon belül a legnagyobb részarányt képviselő betétállomány 2021-ben a teljes eszközállománnyal közel azonos arányban, 15,6 százalékkal nőtt, így részesedése érdemben nem változott, év végére 81,8 százalék lett. A hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok állománya ugyanebben az időszakban némileg magasabb ütemben, 17,0 százalékkal nőtt, részesedése 2021 végén 4,3 százalék volt. A saját tőke tavalyi 15,3 százalékos növekedése közel állt az eszközállomány dinamikájához, éves növekménye így 915 milliárd forint volt; forrásállományon belüli év végi részesedése 9,8 százázalék lett, az idegen forrásokhoz viszonyított aránya pedig 10,9 százalékot tett ki – közölte az MNB.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 29.

Banktudós egyetemisták kerestetnek!

Az elmúlt egy évtized alatt a bankok világában jelentős fejlődés volt megfigyelhető a modernizációt tekintve, a fiókokból és a papírokból az okostelefonokra és a digitális térbe költözött a banki szolgáltatások egy része, ami jelentős átalakulást és új szolgáltatások garmadáját hozta. A DUE Médiahálózat és az MBH Bank keresi az új generációs Banktudósokat, azokat az egyetemistákat, akik banki és pénzügyi kérdésekben a legtájékozottabbak. A Nagy Diák Banktudós Teszt egy vadonatúj vetélkedő, amely egyszerre tesztel és tanít. Az MBH Bank támogatásával megvalósuló játékban bárki részt vehet, ám az egyetemisták értékes nyereményekért mérhetik össze tudásukat.

2023. szeptember 29.

Iskolakezdéskor érdemes a zsebpénzkérdést is átgondolni – online megoldás is akad

Az iskolakezdéssel együtt érdemes az új tanévre szóló kiadásokat a diákoknak megtervezni, lehetőleg a szülőkkel közösen. Érdemes ösztönözni a gyerekeket arra, hogy a zsebpénzükből megmaradt összeget tegyék félre jövőbeni célokra, készpénz helyett pedig környezetbarát, biztonságosabb elektromos megoldásokat használjanak. Ebben segíthetnek a különféle okoseszközök, azokon keresztül pedig például a Google Pay vagy az Apple Pay applikáció.

2023. szeptember 29.

A Duna Takarék Bank is csatlakozott az MBH Csoporthoz

Lezárult a Duna Takarék Bank Zrt. 98,46%-os közvetlen részesedésének megvásárlása. A győri központú pénzintézet ezentúl az MBH Bank Nyrt. 98,46%-os közvetlen tulajdonát képezi – tette közzé az MBH Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján. Az ügylet a Magyar Nemzeti Bank szeptember 15-i engedélye alapján, a mai napon sikeresen megvalósult.