Októberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,0 százalékra lassult az előző havi 3,4 százalékról. Az infláció lefékeződésében főként az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk szeptemberinél mérsékeltebb éves áremelkedése, valamint a járműüzemanyagok árcsökkenése játszotta a legnagyobb szerepet – közölte kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Egy hónap alatt, szeptemberhez képest a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek. Az éves maginfláció 4,0 százalékról 3,8 százalékosra csökkent. A nyugdíjas fogyasztói kosárra számolt éves áremelkedés 3,4 százalékos volt a múlt hónapban a szeptemberi 3,8 százalék után.
Tavaly októberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 6,5 százalékkal nőtt a szeptemberi 7,3 százalékot követően. Ezen belül az idényáras élelmiszerek – burgonya, friss zöldség, gyümölcs – ára 15,7 százalékkal lett magasabb. A sertéshús 6,0 százalékkal kerül többe, mint egy éve, a szeptemberi 7,3 százalékos drágulás után, a baromfihús változatlanul 1,3 százalékkal drágább. A kenyér ára 7,7 százalékkal ment feljebb, a szeptemberi 8,1 százalék helyett, a péksütemények 5,9 százalékos drágulása 0,9 százalékponttal szerényebb a szeptemberinél.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,1, ezen belül a dohányáruk a szeptemberi 9,6 százalék után 9,3 százalékkal, a szeszes italok 2,8 százalékkal drágultak tavaly októberhez képest.
A szolgáltatásokért a szeptemberivel megegyező 2,4 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy éve. A telefon és internet tarifák csökkenése azonban 1,2 százalékosról 2,7 százalékosra erősödött.
A járműüzemanyagokért 5,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni az szeptemberi 3,4 százalékos csökkenés után. A tartós fogyasztási cikkek 2,9 százalékkal drágultak októberben az előző havi 2,6 százalék után, a ruházati termékek viszont átlagosan 0,5 százalékkal olcsóbbak lettek, míg szeptemberben 0,6 százalékkal többe kerültek az egy évvel korábbinál.
Az év első tíz hónapjában a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 3,5, a nyugdíjas háztartások körében pedig 3,9 százalékkal emelkedtek – közölte a KSH.
(MTI)
Kapcsolódó cikkek:
Felszabadították a SZÉP-kártyát
2021. április 16.
Április 25-től a szálláshely, vagy a szabadidő zsebből is lehet költeni a vendéglátásra - derül ki a Magyar Közlönyben megjelent rendeletből.
Visszafordított áfa a munkaerő-kölcsönzésben: maradtak kivételek
2021. április 16.
Az Európai Unió rendelkezésének megfelelően 2021. április 1-jei hatállyal megváltoztak a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások áfakezelési szabályai is és megszűnik a fordított áfa alkalmazásának kötelezettsége a legtöbb esetben.
GKI: Megugrott a fogyasztók bizalma
2021. április 16.
A fogyasztói bizalmi index áprilisban egyéves csúcsára, mínusz 24,5 pontra ugrott, de még jelentősen elmarad a járvány okozta zuhanást megelőző, 2020. márciusi mínusz 12,1 pontos szintjétől.
Közel 6 ezer milliárd forint készpénz tart otthon a magyar lakosság
2021. április 16.
A háztartások pénzügyi vagyona pedig tavaly mintegy 5500 milliárd forinttal gyarapodott, otthon pedig csaknem 6 ezer milliárd forint készpénzt tart otthon a magyar lakosság.
Szintet ugrottak az online vásárlások – infografika
2021. április 16.

Kiugró növekedést könyvelhetett el tavaly az e-kereskedelem, amely lényegében 3 évnyit ugrott előre. Az 52,5 millió tranzakcióért nettó 716 milliárd forintot fizettek, ami 45 százalékos felfutással egyenlő. Az InfoTandem infografikája.