Új gazdasági tervek: az építőipar jelene


Az építőipar jelenleg is kihívásokkal küzd, cégszámcsökkenés és visszafogott alapítási kedv jellemzi továbbra is. Bár az építőipari termelés idén némi növekedést mutatott, a szektor hozzájárulása a GDP-hez csökkenő tendenciát mutat. Az OPTEN legutóbbi felmérése.

A magyar kormány célja, hogy 2025-re 3–6 % közötti gazdasági növekedést érjen el. Ennek megvalósításához azonban szükségesek olyan gazdasági intézkedések, amelyek új lendületet adnak a gazdaságnak. Az intézkedéscsomag célja, hogy a konjunktúra helyreállítása mindenki számára előnyökkel járjon, a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb rétegei részesüljenek a fejlődésből, különös tekintettel a magyar családokra, valamint a mikro-, kis- és középvállalkozásokra. Ezt a szándékot a Kormány 2024. október 21-én egy Kormányhatározatban rögzítette, amely „Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv (21 lépés)” címet viseli.

A kormány jelenlegi GDP-előrejelzése 2024-re 2,5 %, amely a második negyedéves adatok fényében várhatóan a maximális szintet képviseli, így ennél magasabb növekedés idén meglepetés lenne. Érdekes tény ugyanakkor, hogy az építőipar a GDP-t növelő ágazatok közé tartozott 2024 első felében, annak ellenére, hogy az iparág kihívásokkal küzd. A legfrissebb KSH jelentés szerint az építőipari termelés volumene 2024 első nyolc hónapjában 1,8 %-kal bővült az előző év azonos időszakához képest. Azonban, ha az első félév adataival vetjük össze, amikor a növekedés még 5,1 % volt az előző év hasonló időszakához képest, láthatóvá válik, hogy az építőipar hozzájárulása a GDP-növekedéshez fokozatosan csökken, és az ágazat továbbra is jelentős kihívásokkal néz szembe. „A jelenlegi piaci helyzetben növekszik a lánctartozás mértéke, ami komoly finanszírozási nehézségeket okoz. Az építőiparban jelentős a tőketartalékok nélküli kis- és mikro vállalkozások száma, ami lánctartozásba kerüléssel párosulva előre vetíti a megszűnő vállalkozások számának növekedését.” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.

Az OPTEN adatai alapján egyelőre nem beszélhetünk jelentős javulásról az ágazatban. Az augusztusi kivételtől eltekintve továbbra is folyamatos cégszámcsökkenés figyelhető meg, és szeptemberben már 65 ezer alá csökkent az itt működő társas vállalkozások száma. Ez tavaly decemberhez képest 1,4 ezer vállalkozással jelent kevesebbet. Az alapítási kedv továbbra is visszafogott, az év

eleje óta nem érte el a 3,2 ezret, ami az előző év azonos időszakához képest 500 vállalkozással kevesebb. Ugyanakkor közel 4,6 ezer társas vállalkozás hagyta el a piacot szeptember végéig, ami azt jelenti, hogy tizennégyből egy cég megszűnt. Az új eljárások – felszámolások, kényszertörlések és végelszámolások – száma is magas, szeptember végéig közelíti a hétezret, bár ez 6,5 %-kal alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában. Ezzel együtt tíz vállalkozásból legalább egy a jövőben várhatóan befejezi működését.

Az építőipar továbbra is kihívásokkal teli ágazat, a várt fellendülés még nem érkezett el. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv célkitűzései között szerepel a gazdasági konjunktúra élénkítése, a lakhatás javítása, valamint a hazai kkv-szektor megerősítése. Magyarországon a társas vállalkozások többsége a kkv-kategóriába tartozik, ez az építőiparban sincs másként. A Demján Sándor Program – amely a hazai kkv-k méretének megduplázását célozza – így ebben az ágazatban is kiemelt figyelmet kaphat. „Az intézkedéscsomagnak ugyanakkor vannak kockázatai is, a vásárlóerő növelése inflációs nyomást idézhet elő, míg a lakhatási problémák kezelése csupán bizonyos építőipari szegmensekben lendítheti fel a keresletet. Az intézkedéscsomag fontos lehetőségeket kínál, de csak a jövő dönti el, hogy ezek mennyire bizonyulnak elegendőnek.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) szeptemberre vonatkozó értéke az építőiparban országosan 20,1 % volt. Vármegyei szinten nézve a legmagasabb fluktuációt Budapest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye produkálta, míg a legalacsonyabb OPTEN-CFI értéket Zala, Csongrád-Csanád és Hajdú-Bihar vármegye érte el.

Forrás: OPTEN Informatikai Kft.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 9.

Januárban indul a NIÜ Innovációs Voucher Programja kkv-knak

A Nemzeti Innovációs Ügynökség 2025. január 28-án elindítja új, Innovációs Voucher Programját, amely kifejezetten hazai kis- és középvállalkozások számára készült és a célja az innovatív termékek piacra vitelének támogatása. A program tanácsadással és támogató szolgáltatásokkal segít, hogy a cégek fejlesztései minél könnyebben és gyorsabban elérjék a piacot.

2024. december 9.

Hogyan optimalizálhatjuk a karácsonyi bevásárlást?

A karácsonyi időszak örömteli, ám pénzügyileg megterhelő is lehet. Az ajándékozás, ünnepi étkezések és utazások kiadásai könnyen túlnőhetnek a rendelkezésre álló kereten, ha nem tervezünk tudatosan. A mesterséges intelligencia azonban segíthet abban, hogy az ünnepek stresszmentesek és pénzügyileg fenntarthatóak legyenek. 

2024. december 7.

AM: januártól a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket

Január 1-jétől a felvásárlóknak 30 napon belül ki kell fizetniük a termelőket. A 30 napos fizetési határidő a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének kifizetésére már 2012 óta hatályos előírás, azonban – a termelők védelme érdekében – ennek megszegése jövő év elejétől már közigazgatási bírsággal is jár – közölte az Agrárminisztérium (AM).