Új jogszabály a kriptoeszközök piacáról


Egy idei, a kriptoeszközök piacáról szóló törvény szabályozza eme eszközök magyarországi kibocsátását.

A kriptoeszközök piacáról szóló 2024. évi VII. törvény szabályozza a kriptoeszközök Magyarországon történő kibocsátását, nyilvános ajánlattétel keretében történő kínálatát, kereskedésbe vezetését, valamint a Magyarország területén végzett kriptoeszköz-szolgáltatásokat és a törvény által előírt felügyeleti tevékenységet.

Nyilvános ajánlattétel és kereskedés

A törvény értelmében eszközalapú tokenektől vagy elektronikuspénz-tokenektől eltérő kriptoeszközöket nyilvános ajánlattétel keretében csak azok a jogi személyek kínálhatnak, amelyek megfelelnek az (EU) 2023/1114 európai parlamenti és tanácsi rendelet előírásainak. Az ilyen eszközök kereskedésbe történő bevezetését is csak azok a jogi személyek kérhetik, amelyek teljesítik a rendeletben foglalt követelményeket.

Eszközalapú és elektronikuspénz-tokenek

Eszközalapú token kibocsátói, nyilvános ajánlattételi kínálói és kereskedésbe vezetést kérelmezői szintén kötelesek megfelelni az (EU) 2023/1114 rendelet követelményeinek. Elektronikuspénz-tokent csak olyan hitelintézet vagy elektronikuspénz-kibocsátó intézmény kínálhat, amelyik az adott kriptoeszköz kibocsátója, és megküldte a kriptoeszköz-alapdokumentumot a Magyar Nemzeti Banknak a rendelet szerint, és közzétette azt.

Kriptoeszköz-szolgáltatók kötelezettségei

A kriptoeszköz-szolgáltatóknak szintén meg kell felelniük az (EU) 2023/1114 rendelet előírásainak. Azok a szolgáltatók, amelyek tanácsadást nyújtanak, biztosítják, hogy a tanácsadást végző természetes személyek megfelelő ismeretekkel és szakmai tapasztalatokkal rendelkezzenek, melyek részletes szabályait kormányrendelet határozza meg.

Kiberbiztonság és jelentéstételi kötelezettségek

A kriptoeszköz-szolgáltatók és eszközalapú tokenek kibocsátói kötelesek jelenteni a jelentős IKT-vonatkozású eseményeket a nemzeti kiberbiztonsági incidenskezelő központnak. Ha önkéntesen jelentenek kiberfenyegetést a Magyar Nemzeti Banknak, akkor egyidejűleg ezt a kiberbiztonsági incidenskezelő központnak is meg kell tenniük.

Panaszkezelés

A kriptoeszköz-szolgáltatóknak biztosítaniuk kell, hogy az ügyfelek panaszaikat szóban vagy írásban közölhessék. Telefonos panaszkezelés esetén a beszélgetéseket hangfelvétellel rögzíteni kell, és azokat öt évig megőrizni. Az ügyfeleket a beszélgetés kezdetekor tájékoztatni kell a rögzítésről, és kérésükre biztosítani kell a hangfelvétel visszahallgatását vagy másolatát. A kriptoeszköz-szolgáltató a panaszt és annak válaszát öt évig őrzi meg, és azokat a Magyar Nemzeti Bank kérésére bemutatja. A panaszok kivizsgálása díjmentes, és fogyasztóvédelmi ügyekért felelős kapcsolattartót is ki kell jelölniük, akinek adatait 15 napon belül be kell jelenteni a Magyar Nemzeti Banknak. A panaszkezelés alapértelmezés szerint magyar nyelven történik, kivéve, ha a felek eltérő nyelvben állapodtak meg.

A cikk szerzője dr. Zalavári György partner ügyvéd. Az Ecovis Zalavári Legal Hungary a Jogászvilág.hu szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 13.

Csalók élnek vissza az MNB nevével, legyen résen!

Bűnözők tesznek közzé valótlan hirdetéseket az MNB és egy tőzsdei kibocsátó állítólagos befektetési programjáról, amelynél az ügyfelek számlapénzére a jegybank garanciát vállalna – figyelmeztet az MNB.