Váratlan mértékben csökken az infláció


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hat százalékosra csökkent az infláció, folytatódhat a kamatvágás-sorozat.


Októberben a fogyasztói árak 6 százalékkal nőttek éves, és 0,1 százalékkal havi összevetésben – közölte honlapján a KSH. Az adatot kellemes meglepetésnek nevezték elemzők az előző hónap 6,6 százalékos árszínvonal-emelkedése után.

Éves szinten az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 7,6 százalékkal emelkedtek. Az átlagosnál jobban, 15,4 százalékkal drágultak a szeszes italok, dohányáruk, 10,4 százalékkal a járműüzemanyagok. Az átlagosnál kisebb mértékben, 5 százalékkal emelkedett a háztartási energia, és 4,2 százalékkal a szolgáltatások átlagos ára.

A vártnál jobb adatsort az üzemanyagárak csökkenésével, és a gyenge belső kereslet nyomán a vártnál alacsonyabb élelmiszerár-emelkedéssel, és a ruházati cikkek árának szezonálistól elmaradó drágulása okozta. Szintén az alacsony kereslet miatt csökkent a szolgáltatások ára havi összevetésben – írta gyorselemzésében Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője. A közgazdász szerint az éves infláció az év utolsó hónapjaiban 5,7-5,8 százalékos, 2013 első felében pedig 4,5-5 százalékos lesz.

Folytatódik a kamatvágás-sorozat

A Magyar Nemzeti Bank további óvatos, az inflációs nyomást nem fokozó alapkamat-csökkentésekkel tudná kimozdítani a recesszióból a magyar gazdaságot – nyilatkozta a jegybank monetáris tanácsának (MT) két külső tagja, Bártfai-Mager Andrea és Gerhardt Ferenc a Dow Jones hírügynökségnek az MTI tudósítása szerint.

Gerhardt Ferenc szerint az „egyensúlyi” alapkamat, vagyis az az elméleti kamatszint, amelyik még inflációs veszély nélkül gazdasági növekedést generál, jelenleg 4,5-5,0 százalékra becsülhető, de az folyamatosan változik. A „héják” és a „galambok” eltérő nézetei ellenére nincs szakadás a monetáris tanácsban: az utóbbi kamatcsökkentésekkor a három beltag kamattartásra, és nem kamatemelésre voksolt, ami arra utal, hogy helyes lépésnek tartották az előző kamatdöntést – nyilatkozta Gerhardt Ferenc.

„A monetáris lazítás nem ördögtől való dolog. Nem látunk semmiféle másodlagos inflációs hatást” – mondta Bártfai-Mager Andrea. „Ne felejtsük el, hogy az MNB inflációs célt követő jegybank. Meg vagyok győződve róla, hogy a jelenlegi helyzetben, a recesszió közepette és az alacsony kereslet dezinflációs hatása mellett a monetáris enyhítéssel együtt is tartani lehet az (3 százalékos) inflációs célt” – tette hozzá. A forint stabilan tartja árfolyamát a kamatcsökkentési ciklus kezdete óta, ami erre mutat – vélte a monetáris tanács tagja.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

MNB: erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása

Miután 2023-ban az irodapiaci és ipari-logisztikai kihasználatlansági ráták visszafogott kereslet és érdemi új átadások mellett tovább emelkedtek, 2024-ben a gazdasági növekedésen keresztül erősödhet a kereskedelmi ingatlanpiac aktivitása – állapította meg a jegybank szakértője a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki online sajtótájékoztatóján.