Tisztelt Látogatónk! A válasz csak előfizetőink számára érhető el!

Ha rendelkezik érvényes előfizetéssel, kérjük lépjen be felhasználói nevével és jelszavával, ellenkező esetben tájékozódjon kedvező előfizetési lehetőségeinkről!

Tisztelt Cím!

Áfa adóalanyiságú társaságunk lejárt követelésének rendezése céljából hajókat vesz át egy egyesülettől. Az egyesület a hajók beszerzésekor az áfát nem helyezte levonásba, így a megkötendő adás-vételi szerződésben a vételár ( az ÁFA tv. 87.§ valamint a 87.§b. pontja alapján) áfát nem fog tartalmazni.
Áfa mentes lesz a beszerzésünk, amelyet könyveinkben készletre veszünk, és amilyen gyorsan csak lehet, értékesítünk.

Kérdéseink:

1./ A továbbértékesítés során áfá-val vagy mentesen kell a számlát kiállítanunk?
2./ A számlázás módja (áfás vagy nem áfás) függ-e attól, hogy magánszemélynek, vagy cégnek adjuk el a hajókat?

3./ A továbbértékesítéshez értékbecslést készíttetünk, az abban szereplő árat bruttó árnak kell tekinteni. Jól gondoljuk-e, hogy amennyiben áfásan kellene kiállítanunk a mi vevőnk felé a számlát, és a piaci ár és az átvételi ár megegyezne egymással, ez esetben nálunk veszteség keletkezne az ügyleten??
Pl:
lejárt követelésünk: 100.000 e Ft hajók vételára értékbecsült piaci értéken 100.000 e Ft készletérték (ELÁBÉ): 100.000 e Ft
eladási ár (piaci áron) 78.740 e Ft + 21.260 Ft ÁFA = 100.000 e Ft értékesítés árbevétele 78.740 e Ft
veszteség: – 21.260 e Ft

4./ Szükséges-e a hajók átvételéhez értékbecsléssel rendelkeznünk, vagy elegendő, ha a továbbértékesítési ár megállapításához készíttetünk ilyen dokumentációt?
5./ Ha az átvételhez nem rendelkezünk értékbecsléssel, az adás-vételi szerződésben kell-e rögzíteni, hogy a szerződés tárgyát képező eszközöket tartozás fejében kapjuk. ( az adás-vételi szerződés tervezet szerint az egyesület felé nem kell megfizetnünk a vételárat, az egymással szembeni követelések kompenzálásra kerülnek.)

Mielőbbi válaszukat ezúton is köszönjük.